Rusko vede dialog s hnutím Tálibán, které vládne v Afghánistánu, a má s ním k probrání řadu naléhavých témat, prohlásil dnes podle agentury TASS ruský prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov. O den dříve ruské ministerstvo zahraničních věcí oznámilo, že zvažuje odebrání Tálibánu z ruského seznamu teroristických organizací.
„Je to země, která s námi sousedí. Tak či onak s nimi (táliby) komunikujeme. Musíme řešit naléhavé otázky. K tomu je potřeba dialog,“ sdělil Peskov. Dodal, že Tálibán v Afghánistánu fakticky vládne a že Rusko s ním komunikuje jako prakticky všechny země.
Jaké konkrétně palčivé otázky musí Rusko s Tálibánem probírat, Peskov neupřesnil. Agentura Reuters ale připomněla, že v březnu Rusko zažilo nejhorší teroristický útok v posledních 20 letech, při němž zahynulo nejméně 144 lidí. K útoku se přihlásil Islámský stát. Podle amerických rozvědek za činem konkrétně stojí Islámský stát-Chorásán, tedy afghánská odnož této organizace. Islámský stát je přitom v Afghánistánu hlavním rivalem Tálibánu a po uchopení moci táliby spustil v zemi vlnu násilností.
Rusko vede Tálibán na seznamu teroristických organizací od roku 2003. Afghánský Tálibán naproti tomu nefiguruje například na obdobném americkém seznamu.
Tálibán se v Afghánistánu vrátil k moci v roce 2021. Původně sliboval, že bude jednat umírněněji než za své předchozí vlády v 90. letech, postupně ale omezuje práva občanů, především žen. Afghánistán se potýká s ekonomickou krizí, mimo jiné proto, že řada zahraničních organizací přerušila po nástupu radikálního hnutí k moci humanitární pomoc, na které byl Afghánistán jako jedna z nejchudších zemí světa značně závislý.