Sankce vyhlášené na Rusko po vojenském vpádu na Ukrajinu přijdou ruský stát dost draho. Ztráty se tady sčítají po stovkách miliard dolarů. Vývoz paliv, jejichž cena vzrostla, ale zatím režimu Vladimira Putina finančně pomáhají.
Ekonom Timothy Ash na svém blogu vypočítává možné letošní ztráty Ruska: „Ruské finanční trhy, akcie klesly za rok nejméně o 50 procent a dluh až o 80 procent. Pokud jde o hodnotu ruských finančních aktiv, Putinova agresivní zahraniční politika vymazala z hodnoty ruských finančních aktiv něco kolem 800 miliard dolarů. Nejméně tři čtvrtiny z toho drží Rusové.
Aktiva Ruské centrální banky v hodnotě 300 miliard dolarů byla zmrazena a dalších nejméně 100 miliard dolarů tvoří další aktiva oligarchů a velkých ruských subjektů, což je úder ve výši 400 miliard dolarů, které se Rusku pravděpodobně rychle nevrátí a budou pravděpodobně použity na zaplacení válečných reparací Ukrajině. HDP se letos pravděpodobně sníží o 8-10 procent, což představuje ztrátu 180 miliard dolarů za předpokladu, že bez války by reálný HDP mohl letos vzrůst o dvě až tři procenta. Beru tedy celkovou ztrátu HDP ve výši 10 procent.“
Kolik to tedy může být nakonec dohromady? Timothy Ash píše:
„Když to sečtu, dostanu částku blížící se 1,4 bilionu dolarů, z čehož počítám, že 1,2 bilionu dolarů je přímá ztráta Ruska/Rusů. To je asi 8000 dolarů na obyvatele. Je pravda, že o to vzhledem k příjmové nerovnosti neúměrně přijdou ruské střední vrstvy a oligarchové. Ale přesto obyčejní Rusové jistě pocítí cenu války ve vyšší nezaměstnanosti, vyšší inflaci, nižších reálných příjmech a ztrátě příležitostí.“
„Rusko je tedy chudší o hodně přes bilion dolarů a pravděpodobně byly zabity nebo zraněny desítky tisíc ruských vojáků, zatímco Rusko ztrácí energetický trh Západu – tolik vítězství Putina. Jen by mě zajímalo, jak dlouho bude trvat, než si to všechno Rusové uvědomí a Putinova vlastní husa se pak upeče,“ konstatuje na závěr analytik.
To je ovšem jen jedna stránka věci. Jak dnes uvádí zpráva ČTK, Rusko samo tvrdí, že výrazně více vydělává na vývozu paliv: „Rusko od začátku války na Ukrajině zdvojnásobilo příjmy z prodeje plynu, ropy a uhlí do Evropské unie. S odvoláním na údaje finského střediska pro výzkum energií a ovzduší CREA to dnes napsal ruský list Kommersant. Rusko vydělává na růstu cen fosilních paliv, přestože objem dodávek se kvůli embargu a sankcím snížil. Rusko podle CREA za první dva měsíce války proti Ukrajině vyvezlo energetické suroviny celkem za 63 miliard eur (asi 1,5 bilionu Kč), z toho do EU za 44 miliard eur (asi 1,1 bilionu Kč). To je dvojnásobek proti stejnému období loňského roku. ‚Vývoz fosilních paliv představuje klíčový faktor, který umožňuje Rusku budovat vojenskou moc a dovoluje mu brutální agresi proti Ukrajině,‘ zdůraznilo finské středisko.“
Účinek sankcí na schopnost Ruska vést válku se ovšem nedá odvodit jen z toho, o kolik peněz Moskva přichází a kolik získá. Svou roli také sehraje fakt, že pro zbrojní a další výrobu potřebuje Rusko velké množství západních komponentů, které nyní budou chybět. Jinými slovy: peníze možná budou, aspoň zatím, ale režim si za ně nebude schopen opatřit to, co potřebuje. Válka znamená také značnou potřebu „lidského kapitálu“ a v současnosti se zdá, že elitních vojáků se Rusku nedostává a čas hraje proti němu.