Existence vojenských jednotek Storm-Z, které tvoří převážně trestanci, poukazuje na mimořádné potíže, které má Rusko s vytvářením bojové pěchoty schopné vést účinné útočné operace. Vyplývá to ze zprávy o průběhu války na Ukrajině, kterou pravidelně zveřejňuje britská rozvědka na sociální síti X. Jednotky Storm-Z jsou posílány do míst těch nejtěžších bojů.
Rusko se při lokálních útočných operacích podle britské rozvědky nadále spoléhá na speciálně určené jednotky Storm-Z. Tyto vojenské jednotky o velikosti roty byly pravděpodobně poprvé nasazeny v roce 2022, oficiální potvrzení jejich existence ale přišlo až v dubnu letošního roku.
„ Existuje reálná možnost, že je Rusko původně zamýšlelo jako relativně elitní organizace, které by mohly převzít taktickou iniciativu,“ dodává britská rozvědka ve své pravidelné zprávě.
Přinejmenším od jara letošního roku se ale z jednotek Storm-Z staly trestanecké prapory, které tvoří odsouzení a kázeňsky trestaní řadoví vojáci. Podle četných svědectví, jak uvádí britská rozvědka, mají tyto jednotky nejnižší prioritu v oblasti logistické a zdravotnické podpory, přičemž opakovaně dostávají rozkazy k útoku.
„Ruské jednotky často prováděly účinnou obranu. Existence jednotky Storm-Z však poukazuje na mimořádné potíže, které má Rusko s vytvářením bojové pěchoty schopné vést účinné útočné operace,“ uzavírá zprávu britská tajná služba.
Jednotky Storm-Z jsou posílány do míst těch nejtěžších bojů. Ruské ministerstvo obrany, pod které jednotky spadají, ale jejich existenci oficiálně nepotvrdilo. „Členové jednotek Storm-Z jsou jen maso,“ řekl agentuře Reuters ruský voják z jednotky, která v květnu a červnu letošního roku operovala poblíž Bachmutu.
Jednotky Storm-Z se prý skládají ze 100 až 150 vojáků a jsou obvykle součástí pravidelné armády. Putují do míst, kde probíhají nejtěžší boje. Podle jednoho z vojáků, který v jednotce Storm-Z působí se s těžkými ztrátami počítá, řekl Reuters. Z jeho 120členné jednotky nasazené v červnu u Bachmutu prý přežilo jen 15 mužů.