Rusko má zvláštní starosti. Nelíbí se mu, že Američané chtějí těžit suroviny na Měsíci

youtube/RT

Americký prezident Donald Trump | FOTO: youtube/RT

Ruská kosmická agentura Roskosmos odsoudila nařízení amerického prezidenta Donalda Trumpa umožňující komerční těžbu na Měsíci a jinde ve vesmíru. Vidí v tom novou podobu kolonialismu.

Trump v pondělí podepsal takzvané výkonné nařízení stanovující politiku USA, která by umožnila „komerční průzkum, obnovu a využití zdrojů ve vesmíru“. Nařízení má povzbudit využití zdrojů ve vesmíru jako „legálně a fyzicky jedinečné doméně lidské činnosti“ místo toho, že by se vesmír pojímal jako společné, globální vlastnictví.

Roskosmos v úterním prohlášení uvedl, že „pokusy vyvlastnit vesmír a agresivní plány na převzetí jiných planet“ brání mezinárodní spolupráci ve vesmírném prostoru.

Sergej Saveljev, zástupce agentury odpovědný za mezinárodní spolupráci, jasně srovnal Trumpovo nařízení s kolonialismem.

Pavel Hofman

„V historii už byly příklady, kdy se jedna země rozhodla obsazovat pro své zájmy nějaké území, a každý si pamatuje, jak to dopadlo.“ Kreml později prohlásil, že jakákoli kolonizace vesmíru je „nepřijatelná“.

Trumpova politika potvrzuje zákon z roku 2015, který hovoří o povzbuzení amerických komerčních subjektů, aby komerčně využívaly zdroje vytěžené ve vesmíru. Tehdy se uvažovalo o komerční těžbě na asteroidech.

Stejně jako Spojené státy, i Rusko v posledních letech usiluje o návrat na Měsíc a potenciálně o další pronikání do vesmíru.

Roskosmos nastínil plány na vytvoření dlouhodobé základny na Měsíci během příštích dvou desetiletí a prezident Vladimir Putin slíbil zahájit „velmi brzy“ misi na Mars.

Věc má samozřejmě několik rovin. Ta jedna je politická a docela ironická, protože Rusko nikdy nemělo velké zábrany obsadit cokoli, co se mu zalíbilo. Pak je tu ještě technická stránka věci, protože se zdá, že Američané po přestávce, která nastala vyřazením raketoplánů z provozu, začínají nabírat druhý dech. Brzy by měly odstartovat nové pilotované lodě společností Boeing a Space X. Čína pokračuje ve svém ambiciózním kosmickém programu a brzy se přidá i Indie. Rusko bude zápasit s nedostatkem peněz a současná koronavirová krize zasáhne sice všechny, ale v Rusku se problémy kumulují.

(Zdroj: Themoscowtimes.com)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner