Rusko-maďarská družba kvete. Více ruského plynu a výroba Sputniku V

Ministr zahraničí Ruska Sergej Lavrov (ČTK)

Ministr zahraničí Ruska Sergej Lavrov | FOTO: ČTK

Podle ruských médií Maďarsko zůstává v úzkém kruhu evropských zemí přátelsky nakloněných Moskvě. To podle nich  potvrdilo i nedávné jednání ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova s jeho maďarským protějškem Peterem Szijjartem.

Oficiální ruská agentura TASS cituje list Kommersant, podle kterého „se vrcholní diplomaté zaměřili na hospodářskou spolupráci. V mezinárodní politice však mají obě země společného více – napětí ve vztazích Moskvy a Budapešti s Bruselem, situaci v Afghánistánu a účast Maďarska na Krymské platformě. Ta, jak se ukázalo, vztahy mezi oběma zeměmi neovlivní.“

Týdeník FORUM (FORUM 24)

„Budapešť byla první zastávkou Lavrova na jeho evropské cestě. Maďarsko zůstává jedním z mála evropských států, jejichž vztahy s Ruskem lze bez nadsázky označit za přátelské,“ píše list. Na společné tiskové konferenci Szijjarto ujistil, že mnoho západoevropských zemí chce udržet stejnou úroveň spolupráce s Moskvou, ale Budapešť to na rozdíl od nich dělá otevřeně.

Maďarsko je zatím první a jedinou zemí EU, která schválila ruský Sputnik V a nakoupila jeho významnou dávku. Szijjarto v úterý oznámil, že spolupráce půjde ještě dál: do konce roku 2022 hodlá Maďarsko zahájit vlastní výrobu vakcíny Sputnik V. Budapešť chce také podepsat patnáctiletou smlouvu s Gazpromem o dodávkách zemního plynu. Obě země spojuje i to, že mají neutěšené vztahy s Bruselem, píše Kommersant.

Schůzku nepokazila ani účast Maďarska na Krymské platformě. Iniciativu Kyjeva označil Lavrov za prázdnou „rusofobní akci“ a našel pro Budapešť záminku, Maďarsko podle listu prostě nemůže odolat tlaku spojenců v EU a NATO.“

První zasedání mezinárodní Krymské platformy se uskutečnilo v pondělí 23. srpna v Kyjevě. Účastnili se ho představitelé 46 zemí světa včetně Česka, které reprezentoval předseda senátu Miloš Vystrčil. 
„Na závěr jednání Krymské platformy byla podepsána Krymská deklarace, jejíž signatáři mj. opětovně neuznali nelegální anexi Krymu ze strany Ruské federace, vyzvali Rusko, jako zemi-okupanta, k respektovatování normy mezinárodního humanitárního práva na krymském poloostrově a schválili závazek přijmout další sankce proti Ruské federaci v případě pokračujících agresivních kroků ze strany Ruska. 
V deklaraci se také účastnické země včetně České republiky zavázaly vytvořit v rámci svých ministerstev zahraničních věcí kontaktní místa ve věci Krymu.“ (Europeanvalues.cz.)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články