Rusko míří k přímé diktatuře, ukazuje index demokracie. Česku se naopak daří

Ruský diktátor Putin (The Russian Presidential Press and Information Office / Wikimedia Commons / CC BY 3.0)

Ruský diktátor Putin | FOTO: The Russian Presidential Press and Information Office / Wikimedia Commons / CC BY 3.0

V porovnání s předchozím rokem kleslo Rusko na konci roku 2022 v žebříčku zemí podle indexu demokracie o více než dvacet míst. Žebříček každoročně stanovuje britský magazín The Economist.

„Rusko vykázalo největší pokles ze všech zemí světa. Jeho invazi na Ukrajinu provázely totální represe a cenzura uvnitř země. Rusko je již dlouho na trajektorii odklonu od demokracie a nyní nabývá mnoho rysů diktatury,“ uvedli sestavovatelé ratingu.

Náčelník generálního štábu ruských ozbrojených sil Valerij Gerasimov  (commons.wikimedia.org/Vadim Savitsky/CC BY 4.0)

Největší pokles zaznamenává Rusko v kategoriích občanských svobod a v účasti občanů na politice.

Rusko kleslo ze 124. místa na současnou 146. příčku ze 167 hodnocených zemí světa. Za ním jsou již jen takové státy jako například Libye, Čína či poslední trojice Severní Korea, Myanmar a Afghánistán. Naopak na prvních třech místech se dlouhodobě drží Norsko, Nový Zéland a Island.

Index demokracie je sestavován od roku 2006 a jeho autoři hodnotí státy v pěti různých kategoriích. Výsledkem je pak rozčlenění států do kategorií podle typu režimu „plná demokracie, nedokonalá demokracie, hybridní režim a autoritářský režim“.

Žebříček klasifikuje 24 zemí jako plnohodnotné demokracie, 48 zemí považuje za nedokonalé demokracie, 36 zemí patří k hybridním režimům a 59 států je autoritářských. Česká republika zaujímá spolu s Řeckem první místo mezi státy s „nedokonalou demokracií“, protože jim patří 25. příčka. V meziročním srovnání si však Česko o čtyři pozice polepšilo.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články