Rusko může prohrát, Západ se nerozpadl, Zelenskyj není loutka, varuje ruský režisér Šachnazarov. Je to ve skutečnosti mobilizační řeč

Karen Šachnazarov (Úřad ruského prezidenta / Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Karen Šachnazarov | FOTO: Úřad ruského prezidenta / Wikimedia Commons / CC BY 4.0

V ruské státní televizi od počátku invaze zaznívají především povinně optimistické hlasy a zesměšňování Západu. Občas se tam vyskytne nějaký střízlivější hlas, což může být nejspíš záměrem režie a má to nějaký důvod. Teď zazněl jiný tón od známého režiséra Karena Šachnazarova. Ten dokonce připustil, že by Rusko mohlo válku prohrát.

Pasáž Šachnazarova vystoupení se vyplatí ocitovat v úplnosti.

„Je to skutečně situace, která může mít pro nás nejvážnější důsledky, pokud prohrajeme. Musíme si připustit, že můžeme prohrát. Nesouhlasím s těmi, kteří říkají ‚neříkejte to, zvítězíme!‘.  Musíme připustit, že můžeme prohrát. Pokud to neuděláte, nevidíte možná východiska.  Pokud věříte, že se věci stanou samy od sebe, tak to není správné. To je slabost. To není síla, to je slabost. Musíte být schopni se podívat pravdě do očí. Musíte být schopni se podívat na své síly a své slabosti a vidět situaci. Naše společnost není organizována na tento druh války. Není. Protože tenhle druh války, bitva s celým Západem, kdo vyhraje? Disciplína a železná organizace. Dobře organizovaná síla, velkolepá disciplína. To rozhoduje všechno! Tohle v naší společnosti dnes není,“ konstatuje režisér.

Pak hodnotí Západ, Ukrajinu a stav ruské společnosti.

„Podcenili jsme jednotu Západu. Pořád jsme říkali, že Západ je na pokraji rozpadu, že jsou nějaké demonstrace v Berlíně. Ale to se nestane. Nic se nerozpadne. Když Západ cítí, že může vyhrát, pokusí se vyhrát. A u nich je to na podvědomé úrovni. A samozřejmě musíme brát vážně Ukrajinu a Zelenského. On je nebezpečný. Je energický. Není hloupý. Hraje v tomto příběhu velkou roli. Není to jen loutka. Klamali jsme sami sebe, když jsme to říkali. Z toho musíme vyvodit nějaké důsledky. Musíme si to promyslet a pochopit, že je to pro nás nebezpečná situace. Neměli bychom klamat sami sebe v tom smyslu, že naše společnost je teď stabilní. Ano, teď je stabilní. Poslyšte, společnost byla stabilní v roce 1916. Byla velmi stabilní. A mimochodem, v roce 1988 byla velmi stabilní a v roce 1989 také. Tři roky před koncem SSSR byla velmi stabilní. A pak se to najednou obrátilo a nebyla stabilní. Je to nebezpečná situace.“

Marek Wollner (Pavel Hofman / FORUM 24)

Proč najednou Šachnazarov tohle všechno vykládá? V ruské televizi nezazní nic jen tak zbytečně nebo náhodou.  Režisér není žádný disident. V březnu 2014 podepsal dopis na podporu postoje Vladimira Putina k situaci na Ukrajině a na Krymu. Dne 10. března 2022 Šachnazarov, který původně podporoval ruskou invazi na Ukrajinu, najednou ve vysílání na stanici Rossija-1 vyzval k jejímu ukončení s tím, že situace hrozí přerůst v „absolutní humanitární katastrofu“ a že neexistuje reálná možnost, aby se ruské síly zmocnily Kyjeva a dalších velkých ukrajinských měst. To přitom bylo na samém začátku celé akce, byť již po selhání původního pokusu o bleskovou válku.

Jednou možností je, že si to Šachnazarov všechno skutečně myslí, což nemůžeme vyloučit. Něco jiného je, proč takový hlas zaznívá a smí zaznít. Ten popis situace je sice přesný, ale je třeba číst i mezi řádky. V podstatě jde o sdělení, že situace není dobrá, že je nebezpečné podceňovat nepřítele a že se to doma může zvrtnout, protože už se to během posledních sta let zvrtlo přinejmenším dvakrát a dopadlo to pak špatně. Výzva k „pochopení situace“ je ovšem mobilizační. Jinými slovy, když jsou Západ a Ukrajina silní, musíme být také tak silní. Stejně tak jednotní a energičtí.

Na nastolení „jednoty“ už se ostatně pracuje. Projednává se zákon, který zpřísní tresty za „diskreditaci“ armády a dokonce i různých soukromých armád, které Rusko na Ukrajině využívá. Současně generální štáb, který bez Putinova vědomí neudělá nic, začal krotit sebevědomí wagnerovců Jevgenije Prigožina. Kreml tyhle lidi potřebuje, ale aby v Rusku byla nějaké silná ozbrojená skupina, která se nechová moc loajálně, to připustit nemohou. Zároveň zaznívají hlasy, že by bylo dobré Ukrajině vyhlásit plnohodnotnou válku. Ta už dávno probíhá, ale pokud se vypustí takový pokusný balónek, může to být příprava na úplnou militarizaci společnosti. Pro dění na Ukrajině by to nebyla změna žádná, pro ruskou společnost ano.

Výzvy k reálnému pochopení situace tedy budou přípravou na to, co má v Rusku přijít.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články