Rusko na velké přehlídce na Den vítězství trvá. Jen bude možná bez diváků

(youtube)

Rusko zvažuje možnost, že by každoroční přehlídku konanou na Den vítězství 9. května letos sice uskutečnilo, ale bez diváků. Důvodem je šíření koronaviru ve světě.

Ohledně oslav moskevského Dne vítězství, a to včetně velkého vojenského průvodu na Rudém náměstí, se vynořily otázky. Koronavirus vedl ke zrušení prakticky všech významných události v Rusku i ve světě. Letošní oslavy si mají připomenout 75. výročí vítězství nad nacistickým Německem ve druhé světové válce. Kreml chtěl oslavu pojmout ve velkém stylu, protože na tomto rituálu lpí, ale pandemie nové nemoci mu dělá čáru přes rozpočet.

()

Pokud bude počet potvrzených případů onemocnění nadále stoupat, což by moskevské úřady vedlo k přijetí dalších omezení, přehlídka by se mohla konat bez diváků. Informovala o tom agentura Open Media a citovala zdroj z nejvyšších ruských kruhů.

Dosud se čekalo, že se přehlídky 9. května zúčastní nejméně 15 000 vojáků a téměř 400 kusů vojenské techniky. Ministr obrany Sergej Šojgu plánuje „přísně dodržet“ původní plán přehlídky, tvrdí armádní zdroj.

Zatímco ministerstvo obrany má v úmyslu pokračovat v plánovaných přípravách na přehlídku, mohlo by – pokud bude počet infikovaných stoupat – odložit rozmístění některých vojáků pro nácvik přehlídky.

Konečné rozhodnutí o formátu přehlídky na Den vítězství padne v dubnu. Provedení akce bez diváků je v současné době „pracovní variantou“, říká zdroj z armádních kruhů.

(Zdroj: Themoscowtimes.com)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]