Rusko nasadilo do boje Terminátory. Propaganda jásá a věští jasné vítězství ve válce

Bojové vozidlo tankové podpory "Terminator" (Kirill Borisenko / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0)

Bojové vozidlo tankové podpory "Terminator" | FOTO: Kirill Borisenko / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Ruská armáda si stále nedokáže poradit s odhodlanými Ukrajinci, kteří brání svoji zemi. Proto se na bojiště dostane i nová zbraň z arzenálu Putinových vojsk. Vozidlo nazvané podle ikonické filmové postavy „Terminátor“ má výrazně promluvit do vývoje války. 

Není to poprvé, kdy ruští okupanti slavnostně prezentují své budoucí úspěchy, které se ovšem následně nedostavily, komentují zprávu některá evropská média. Terminátor je obrněné bojové vozidlo, které má poskytovat podporu ruským tankům. Jak informuje deník The Times, vozidlo je vybaveno čtyřmi protitankovými raketomety, dvěma 30mm kanóny, dvěma granátomety a jedním kulometem.

(Týdeník FORUM)

Terminátory, jejichž maximální rychlost je 37 km/hod, používala ruská armáda už během bojů v Sýrii. Vozidlo je postaveno na podvozku široce používaného bojového tanku T-72 a bylo navrženo na základě bojových zkušeností získaných během sovětsko-afghánské války a první čečenské války.

Ruská propaganda se z informace o nasazení Terminátorů raduje. Například Alexandr Sladkov, prokremelský válečný zpravodaj, na Telegramu uvedl: “Díkybohu! Máme Terminátory! Možná budou mít technické závady a možná se jejich použití ukáže až v praxi, ale je to pokrok!“

Navíc se jedná o další pozitivní zprávu pro ruské obyvatele, kterým cenzura nedovolí vidět realitu války na Ukrajině. Místopředseda vlády Jurij Borisov totiž sdělil, že Rusko vyvinulo laser, který „spálí“ bezpilotní letouny během pěti sekund. 

Informace o různých vymoženostech, které okupační vojska používají k vítězství na Ukrajině, se ovšem objevují delší dobu a převážně vzbudily spíš úsměv. V březnu se například objevily zprávy o tom, že by Rusové mohli do boje poslat supervojáky, kteří by díky speciální výstroji byli téměř neporazitelní.

O tom, že Rusko na vývoji obleků, které vzdáleně připomínají zbroj komiksového Iron Mana, pracuje, se hovořilo již několik let. Za současné situace na Ukrajině se ovšem začalo spekulovat o tom, zda okupační vojska nebudou chtít technologickou novinku řádně vyzkoušet právě zde. O této možnosti psal například deník The Sun.

()

Futuristické obleky jsou konstruovány tak, aby zlepšovaly schopnosti vojáků, kteří je budou používat. Zvýší jejich sílu, umožní jim delší a rychlejší běh i přesnější střelbu na velkou vzdálenost. Mohly by zvyšovat prevenci zranění. Motor poháněný baterií umožňuje vojákům překonávat velké vzdálenosti v rovinatém terénu. Problémem ovšem zatím zůstává, že pokud se baterie vybije, vyčerpaný voják zůstane na místě vydaný napospas nepříteli.

Ruská armáda podle britského listu již dříve vyzkoušela takzvané „aktivně poháněné“ exoskelety, které lze připevnit na vojáky a dát jim tím schopnosti podobné androidům. Podobný typ obleků se v současnosti již používá v automobilovém průmyslu. Pomáhá totiž snížit svalovou zátěž zaměstnanců v továrnách. Předchází se tak zraněním zad a ramen.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]