Rusko nebude moci nic zatajit. Umělá inteligence ukáže, co okupanti napáchali

Rusové srovnali se zemí divadlo v Mariupolu (Ministerstvo zahraničí Ukrajiny / se souhlasem)

Rusové srovnali se zemí divadlo v Mariupolu | FOTO: Ministerstvo zahraničí Ukrajiny / se souhlasem

Předběžné odhady škod, které na Ukrajině během půl roku agrese způsobilo okupační Rusko, jsou děsivé. Rusové zničili či poškodili přes 130 000 obytných budov, z nichž 115 000 bylo soukromých, či 15 000 výškových budov. Střechu nad hlavou ztratilo přes půl milionu Ukrajinců.

Aby ukázal celému světu, jak velké škody okupanti napáchali, a také aby jim zamezil v relativizaci výše škod, založil Vitalij Lopušanskij z Kovelu start-upovou firmu UADamage, která pomocí umělé inteligence dokáže zmapovat rozsah destrukce způsobené vojenskou invazí. Ve své podstatě jde o interaktivní mapu zničených a poškozených nemovitostí.

()

Dalším z cílů vzniku této mapy je snaha o evidenci zničeného a poškozeného majetku, která umožní ukázat světu, jaké škody Rusko způsobilo, a stane se podkladem pro výpočet výše reparací, které okupanti po válce budou muset Ukrajině zaplatit.

Základem mapy je neuronová síť, kterou se Vitalij Lopušanskij naučil vytvářet v nadnárodní firmě GlobalLogic, kde pracoval jako manažer strojového učení, a většina projektů spojených se samostudiem počítačů procházela týmem, který vedl.

Po třech týdnech války si uvědomil, že by bylo dobré mapovat způsobené škody, a napadlo jej využít k tomu fungující neuronovou síť podobnou té, která v USA shromažďovala statistiky o škodách po hurikánu. Během práce na projektu UADamage se vývojáři potýkali s problémem získat data, tedy satelitní snímky zničených měst, protože takové snímky byly poskytovány pouze armádě nebo vysokým úředníkům. Po určité době však došlo k dohodě s ukrajinskou společností TVIS, která kupuje a prodává snímky pořízené soukromými satelity, topografické mapy, ortofotoplány apod.

Neurosíť porovnává stav domů na snímcích s předválečným stavem. Ve výsledku pak definuje čtyři typy poškození: zcela zničeno (zřícení více než 50 % plochy), rozsáhlé poškození (zhroucená střecha a stěny), drobné poškození (stopy po explozích) a žádné poškození. Výsledné hodnoty jsou zobrazeny odlišnými barvami.

Lopušanskij věří, že UADamage urychlí a usnadní obnovu Ukrajiny. Projekt může být totiž využit zejména k vytvoření investičních fondů domů pro následné výběrové řízení na jejich přestavbu.

Archivní satelitní snímek čtverečního kilometru území vyjde přibližně na 20 dolarů a nový snímek stejné plochy na 30 dolarů. Mariupol má rozlohu asi 200 km čtverečních, takže jeho satelitní snímky stojí 4000 dolarů. Za snímky Buči, Irpenu a Hostomelu bylo nutné zaplatit necelých 1200 dolarů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články