Rusko nemá koho mobilizovat. Putin ví, že Západ je silnější, reagují čeští politici

Premiér Petr Fiala (ODS) (Úřad vlády ČR)

Premiér Petr Fiala (ODS) | FOTO: Úřad vlády ČR

Vladimir Putin ve středu v ráno vyhlásil v zemi částečnou mobilizaci. Údajně má jít o obranu před Západem, který se podle něj snaží oslabit, rozdělit a zničit Rusko. Čeští politici se shodují, že jediným agresorem je právě země Vladimira Putina. Mobilizace nijak nepomůže, protože nic nenasvědčuje tomu, že ještě je koho mobilizovat, řekla deníku FORUM 24 ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Premiér Petr Fiala (ODS) pak apeluje na pomoc Ukrajině.

„Částečná mobilizace, kterou vyhlásil Vladimir Putin, je snahou o další eskalaci Ruskem rozpoutané války na Ukrajině a dalším důkazem toho, že jediným agresorem je právě Rusko. Pomoc Ukrajině je potřeba a musíme v ní v našem vlastním zájmu pokračovat,“ odpověděl předseda vlády deníku FORUM 24. Jeho vyjádření na twitteru cituje i britská stanice BBC s tím, že Česká republika byla první zemí, která na Ukrajinu poslala těžké zbraně, a od té doby dále posílá tanky, vrtulníky a dělostřelecké systémy.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Ministryně Černochová vidí v kroku Vladimira Putina hlavně snahu udržet svou pozici v očích Rusů. I proto opět podle ní vyzdvihl nesmyslný příběh o agresi Západu, ačkoli jediným agresorem je tady právě Rusko.

„Mezinárodní společenství dávno ví, že Putin na Ukrajinu už teď posílá kohokoli, kdo je zrovna po ruce, včetně vězňů a lidí, kteří nemají s armádou společného vůbec nic. Mobilizace tomu nijak nepomůže, protože nic nenasvědčuje tomu, že ještě je koho mobilizovat. Prakticky to znamená, že řádná ruská armáda nedokázala ponížit a dobýt Ukrajinu, ani čelit motivované ukrajinské armádě,“ odpověděla na dotaz FORUM 24.

Vyhrožování jadernými zbraněmi nepřichází podle Černochové z Ruska poprvé. Ministryně obrany říká, že si je Vladimir Putin dobře vědom toho, že Západ je podstatně silnější než Rusko, a že je na všechny alternativy plně připraven.

„Pro nás to znamená jediné: dál podporovat Kyjev. Rusku musíme dát jasnou zprávu, že se nenecháme vydírat a že nesmí beztrestně porušovat mezinárodní právo, napadat cizí země a vraždit jako terorista ženy a děti,“ okomentovala Černochová situaci.

„Rusko na Ukrajině prohrává. Utrpělo výrazné ztráty a dnešním vyhlášením částečné mobilizace to Putin potvrdil. 300 tisíc záložáků, které na frontu posílá, jsou vojáci bez zkušeností s novou taktikou, technikou a diskutabilní motivací,“ řekl deníku FORUM 24 také prezidentský kandidát Petr Pavel. Podle něj se Putin řídí osvědčenou sovětskou strategií „nas mnogo“, tedy je nás hodně.

Referenda jsou snahou „zlegalizovat“ stav na obsazených územích. Potvrzuje to, že prohrávají a očekávají, že o tato území brzy přijdou, jinak by tak nespěchali. Samozvané republiky nemají pod kontrolou a chtějí anexí vytvořit ospravedlnění pro jejich obranu všemi prostředky.

Libor Dvořák, český novinář a komentátor dlouhodobě se zaměřující na oblast Ruska, tvrdí, že byl tento Putinův krok očekávaný. „Dnešní vyhlášení částečné mobilizace, s nímž ruský prezident Vladimir Putin přišel ve svém dnešním ranním projevu, se koneckonců jak v Rusku, tak i ve světě očekávalo,“ řekl. Putin podle slov Dvořáka zkrátka už vojáky neměl kde brát a jeho verbíři brousili dokonce i po kriminálech.

()

„Pokud má pravdu ministr obrany Sergej Šojgu, díky tomuto kroku se podaří získat na 300 tisíc dalších vojáků – a to už by byla velmi citelná posila, která by mohla změnit poměr sil na ukrajinském válčišti, kde v posledních týdnech začínali brát vrch právě Ukrajinci. Minulý pátek v Samarkandu prohlásil cosi jako „však se ještě uvidí, jak to celé dopadne“ – a mobilizace je zřejmě první reakcí v zájmu toho, aby vše dopadlo dobře pro Rusko,“ okomentoval situaci Dvořák pro FORUM 24.

Podle Pavla Havlíčka, bezpečnostního analytika Asociace pro mezinárodní otázky, Západ reaguje silnými slovy na adresu jejich plánovaných referend, která mají být posunuta na příští týden. Západ podle něj nikdy neuzná uskutečnění jak referend, tak jakékoliv další kroky, které se s tím pojí. „Takže já si myslím, že načasování z hlediska ruského anoncování těchto kroků nepřichází v úplně dobrý čas. Probíhá za situace, kdy se světoví lídři setkávají v New Yorku během zasedání valného shromáždění OSN, takže tam ta kritika běží prakticky živě. Tato situace pro Rusko snadná rozhodně nebude,“ reagoval na dotaz FORUM 24.

Říká, že mobilizace je velmi zásadním krokem. „Ruský prezident se tím snaží konflikt transformovat od toho, kdy se agresí zabývají pouze profesionální ozbrojené složky Ruské federace, v to, aby na Ukrajinu byli vtaženi i ruští občané. Hovoří se o 250 až 300 tisících lidech. Což uvnitř Ruska vyvolává paniku, která se pojí s riziky, která takovýto krok představuje, protože ruský režim, jestli je něčím typický, tak je to tím, že nedokáže po dlouhou dobu mobilizovat společnost a vlastní občany ve prospěch sebe sama, ale také takovéto operace,“ dodává analytik Havlíček a zároveň varuje před zvýšeným napětím kolem hrozby nasazení jaderných zbraní s odkazem na ochranu ruského území a prosazování ruských cílů na Ukrajině. „Jak to zdůraznil ruský prezident a přidal k tomu, že rozhodně neblafuje. Rozhodně musíme brát vážně i tuto hrozbu, kterou ruský prezident dál umocňuje a touto rétorikou eskaluje,“ řekl.

Prezident Miloš Zeman se k vyhlášení částečné mobilizace v Rusku vyjádřil prostřednictvím sociální sítě. „Ruská mobilizace je zřejmě důsledkem ukrajinských vojenských úspěchů z poslední doby. Adekvátní reakcí by bylo zvýšení pomoci Ukrajině, ale to nejenom ve vojenské oblasti,“ zveřejnil mluvčí prezidenta.

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský věří, že k mobilizaci nedojde. „Zoufalí lidé dělají zoufalé kroky. Jde o další Putinovo choré rozhodnutí, který dlouho tvrdil, že mobilizace nebude. Putin požene na zbytečnou smrt další lidi. Prohrává válku, kterou rozpoutal, eskaluje konflikt, ve kterém nemůže zvítězit. Putinova mobilizace možná válku protáhne, ale nepromění odhodlání Západu bránit ukrajinskou suverenitu a územní celistvost. Nesmíme polevit v naší podpoře Ukrajině. Jde o českou i evropskou bezpečnost. Jde o nás!“ apeluje ve svém vyjádření.

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) na dotaz FORUM 24 odpověděl, že tuto akci vidí jako vyhlášení války Ukrajině, a zdůrazňuje, že Vladimir Putin je válečný zločinec. Stejně jako předseda vlády Fiala pak apeloval na pomoc Západu Ukrajině.

(Týdeník FORUM)

„Je to vyhlášení války Ukrajině. Evropská unie rozhodně zareaguje masivní pomocí, a to nejen vojenskou, Ukrajině. Putin posílá na smrt dalších 100 000 mladých kluků. Toto musíme vysvětlit i lidem v Rusku. On a jeho okolí jsou váleční zločinci. Je čas mu vzkázat, že tuto válku rozhodně nevyhrají,“ odpověděl.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) poukázal na Putinovu lež. „Vyhlášením částečné mobilizace v Rusku definitivně padá Putinova lež o „speciální operaci“. Putin zkrátka vede krvavou válku proti Ukrajině. Nesmí ji vyhrát. A nevyhraje. Prohraje i v energetické válce, kterou vede proti nám i celé Evropě,“ napsal na své sociální síti.

Podle bezpečnostního analytika Martina Svárovského je na mobilizaci již pozdě. Nic podle něj neřeší. „1. Režim by padl 2. Než by se dostali na frontu, uběhnou měsíce 3. Neřeší katastrofální logiku i velení,“ vysvětlil na twitteru.

K vyhlášení částečné mobilizace se vyjádřil také senátor Pavel Fischer, který se obává dalších masakrů. „Putin v ranním mimořádném projevu vyhlásil částečnou mobilizaci. Posílá ruské občany do pekla útočné a nespravedlivé války. Ale už to prý není válka s Ukrajinou, ale s „celistvým Západem“. Pravda je jinde: mnohem víc se nyní bojuje o přežití Putina a jeho nejbližších u moci. Putin se rozhodl situaci eskalovat a obětovat další nevinné lidi. Tentokrát to Rusy zasáhne mnohem citelněji než sankce – budou muset narukovat mnohdy proti své vůli. Bude víc Bučí, Izjumů a tisíců ztracených životů na obou stranách,“ napsal.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články