Rusko nemá prostředky na ofenzivu, říkají ukrajinští experti

Ukrajinský bojovník (Ilustrační foto) (Ministry of Defense of Ukraine / se souhlasem)

Ukrajinský bojovník (Ilustrační foto) | FOTO: Ministry of Defense of Ukraine / se souhlasem

Ukrajinští experti zaznamenali přesun ruských vojsk na jih, ale nepotvrdili možnost příprav ofenzivy v Dněpropetrovské oblasti. Kryvyj Rih (Krivoj Rog) je připraven na případnou ofenzivu ruských okupantů. Před městem byla vybudována hluboko posazená obrana, na které se pět měsíců pracovalo s více než stovkou kusů techniky. Prohlásil to náčelník vojenské správy Kryvého Rihu Oleksandr Vilkul.

Podle Oleksandra Vilkula se na začátku plnohodnotné invaze bojovalo s Rusy na okraji Kryvého Rihu, doslova stovky metrů od města, ale ukrajinským ozbrojeným silám se podařilo zatlačit nepřítele hluboko do Chersonské oblasti, asi 50 km od města.

(Týdeník FORUM)

„Skutečně dochází k určité kumulaci nepřátelské techniky a živé síly, ale naši vojáci jsou normálně vyzbrojeni a velmi dobře motivováni, jsme připraveni na jakýkoli scénář,“ řekl Vilkul.

Sergej Parchomenko, ředitel Centra zahraničněpolitických studií OPAD Alexandra Nikonorova, upozorňuje, že informace o možné ofenzivě na Kryvém Rihu jsou pochybné, vyžadují ověření a nemají žádné potvrzení. Pro Hlas Ameriky uvedl: „O ruské ofenzivě na Charkov jsme opět hodně slyšeli. Letos v létě jsem se účastnil obrany Charkova a mohu vám říci, že Rusko na tuto akci nemá žádné prostředky. Přestože se o „ofenzivě“ na Charkov hovoří již několik měsíců: nepřítel se přeskupuje, připravuje ofenzivu. Nyní je tu Kryvyj Rih. Je zřejmé, že jde o dezinformaci.“

Domnívá se, že tyto neověřené informace „podstrkuje“ Rusko, aby „rozšířilo paniku mezi obyvateli měst, která jsou v těchto zprávách zmíněna“.

()

„Prostřednictvím neseriózních novinářů, tisku, Rusové vypouštějí dezinformace, že potáhnou na Charkov, Kyjev nebo Kryvyj Rih. Kromě ‚šíření‘ paniky mezi civilním obyvatelstvem je cílem také to, aby ukrajinské ozbrojené síly přesunuly vojska na určený směr a oslabily ostatní směry,“ poznamenává Sergej Parchomenko.

Politický analytik Valentin Bušanskij se domnívá, že navzdory zjevným hrozbám ze strany Ruska jsou podobná prohlášení o ofenzivě a operacích ve směru na Kryvyj Rih a dále směrem k regionálnímu centru, Dněpru, nepřátelskou dezinformací nebo propagandou.

„Před těmito prohlášeními se objevily velmi neuvážené zprávy ukrajinských úřadů, že by Ukrajina mohla provést protiútok na jihu. Proto se tam Rusko přesunulo a soustředilo vojska na jihu, aby zastavilo ukrajinský protiútok. Vzhledem k soustředění vojsk mohou nyní Rusové uvažovat o zahájení útočné operace směrem na Kryvyj Rih a Dněpr a o nové ofenzivě proti Mykolajivu,“ říká Valentin Bušanskij ruské službě Hlasu Ameriky. Nicméně se domnívá, že ukrajinské orgány by měly tyto hrozby brát velmi vážně a ukrajinská společnost by měla být co nejvíce mobilizována, aby čelila ruské agresi.

„Musíme si ale uvědomit, že Rusko udržuje v Donbasu poměrně vysoký potenciál, používá tam těžké dělostřelectvo, dochází k úderům v Charkovské oblasti. Pamatujeme si, že Rusko mělo v plánu obsadit Doněckou a Luhanskou oblast. Dnes se zastavili poblíž Bachmutu. Probíhají tam těžké boje,“ zdůrazňuje Valentin Bušanskij.

Věří, že navzdory vážnosti situace Ukrajina nedopustí ohrožení Dněpru, klíčového města země, a Kryvého Rihu, srdce ukrajinské metalurgie.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]