Rusko je bývalá imperialistická velmoc, která se nemůže smířit s úbytkem svého vlivu. Sovětský svaz a následně Rusko jednoznačně prohrálo závod se Západem a celá jeho vlivová sféra se rozpadla na konci devadesátých let minulého století díky tomu, že SSSR a země RVHP se ekonomicky položily. Komunistická ideologie centrálního řízení se ukázala jako utopistická a v realitě nepoužitelná.
Jaká je dnešní situace, kdy Rusko se snaží sousedům nahánět strach? Proč má Rusko zájem na rozbití EU a NATO? Proč se Rusko snaží zabránit smlouvě o transatlantickém investičním partnerství (TTIP)?
Nejdřív několik údajů: Rusko má nominální HDP 1,85 bilionů USD – USA má nominální HDP 16,9 bilionů USD -, tedy výkon americké ekonomiky je 9x vyšší než ekonomiky ruské. Evropská unie má HDP 18 bil USD. Takže EU plus USA mají téměř 19x vyšší ekonomicky výkon než Rusko. USA a EU mají dohromady 820 milionů obyvatel a Rusko pouhých 145 milionů.
Tato čísla mluví jasně a pro Rusko nejsou vůbec příznivá. Putin by rád hrál stejnou ligu jako USA nebo EU. Jenže po ekonomické stránce je Rusko ve srovnání s USA a Evropskou unií jen ekonomickým trpaslíkem. Navíc, jeho závislost na vývozu plynu nebo ropy je značná a každé embargo znamená pro Rusko velké nebezpečí. Obnovitelné zdroje energie, nezájem o ruskou ropu a plyn, klesající ceny těchto komodit, propad rublu a vysoká inflace zhoršují postavení Ruska a životní úroveň Rusů se bude i nadále snižovat.
Hnací silou v soupeření s Kremlem jsou Poláci. Jedním z nejvýraznějších evropských politiků současnosti, který brzy pochopil nebezpečí, které přichází z Kremlu, je bývalý polský premiér a dnešní předseda Evropské rady Donald Tusk. Poláci, na rozdíl od mnohých českých politiků, mají jasné postoje vůči ruskému agresorovi a chtějí mimo jiné, aby EU zavedla centrální nákup zemního plynu. Tím by se váha EU ještě zvýšila a Putinova pozice by byla ještě slabší, než je teď.
Úvaha, že Putin může Evropu vydírat zastavením dodávek zemního plynu, je sice oprávněná, ale velmi nepravděpodobná. Putin, jehož země je ve velmi špatné ekonomické kondici, by tímto krokem spáchal ekonomickou sebevraždu. Je důležité zdůraznit, že Rusko je v porovnání se Západem zemí velmi chudou a její ekonomika dosahuje jen 5 % ekonomiky USA a EU. Navíc, Rusko je z více než 50 % závislé na obchodu s Evropskou unií.
Z této skutečnosti vyplývá, že Putin má zájem na rozložení Evropské unie, protože jednotná EU je pro něj velkým soustem i příliš silným obchodním partnerem. Samostatné evropské státy by to měly proti Rusku velmi těžké (stejně jako před rokem 1989), protože ani jeden sám za sebe není dostatečně silný. Ale jednotná Evropská unie je velkou vahou na světovém hřišti. Snahy rozložit a rozdělit Evropskou unii slouží jen a pouze ruským zájmům. Nikomu jinému.
Vydírání zemním plynem bude má ještě jeden dopad. EU pochopila, že Rusko není seriózním partnerem, ale nevypočitatelnou, nespolehlivou a nebezpečnou zemí, která umí ublížit, když k tomu má motivaci. Navíc rozvoj alternativních energií je další ranou pro Rusko.
Dnes tak diskutovaná jednání ohledně smlouvy TTIP jsou dalším trnem v oku Ruska a proruských politiků. Harmonizace technických standardů (norem), harmonizace legislativy, zrušení cel a celních řízení by zlevnilo proces vývozu a dovozu mezi EU a USA, což by znamenalo další posílení pozic západních ekonomik, izolace Ruska by se prohloubila a jeho vliv by byly ještě slabší.
Máme vlastně nějaký zájem na ekonomicky silném Rusku? Ano, ale jen tehdy, když Rusko nebude usilovat o poškození a rozbití EU a NATO – toho se však za vlády Putina nedočkáme. Nejdříve se Rusové musí vrátit na cestu demokratického vývoje, zrušit cenzuru, připustit opozici k volbám, přestat zabíjet opoziční politiky a ohrožovat své sousedy. Potom zase bude možnost spolupráci s Ruskem rozvíjet.
Jednotná EU a spojenectví s USA je Putinovi trnem v oku a soupeřem, na kterého Rusko nemá!
Autor je vrcholový manažer, studoval ekonomii v Německu a ve Velké Británii