Rusko nepokrytě vyhrožuje rodinám pilotů NATO. Kdo bude další?

Vladimir Putin  (youtube)

Vladimir Putin | FOTO: youtube

Podoby ruské hybridní války jsou rozličné. Od podpory různých nacionalistických politických uskupení, přes zakládání paramilitárních organizací v krizových oblastech až po produkty trollí internetové farmy v Petrohradě. Ale asi nikdy ještě Moskva nesáhla k něčemu tak průhlednému a zároveň hnusnému jako nyní v Nizozemí.

Zde už totiž nasadil Putinův režim do boje s tím prohnilým, agresivním a dekadentním západním imperialismem hlasitě pronášené výhrůžky. Výhrůžky rodinám vojáků, kteří patrolují se svými stroji na nebi nad Pobaltím. 

Dejme tomu, že váš syn či manžel odjede na misi. Je to pilot a v rámci NATO stát, vlastnící stíhací letouny, poskytuje, stejně jako další podobné země NATO, vzdušnou ochranu zemím, které vlastní stíhací letectvo nemají. Tak jako právě v Pobaltí v tomto případě Nizozemci.

Už jen synova či manželova služba u takového druhu vojska vás samozřejmě naplňuje obavami. Přece jen, i když je mír, kočírovat nadzvukové letadlo není jen tak. Ale nedosti na tom. Jednoho večera vám zazvoní telefon, volá neznámé číslo, a ponurý hlas s výrazným ruským přízvukem vám řekne: „Co dělá váš muž v Pobaltí? Co si o tom myslíte? Nebylo by lepší, kdyby se vrátil?“

Jasná šikana nevinných lidí, v podstatě vyhrožování, protože ve vás telefonát zanechá nejistotu a pochopitelně i strach. Je to nechutné, sprosté a tak nějak kágébácké. Cílem je vzbudit strach a přenést ho z rodiny i na piloty. Zasít semínko pochybování. Vyvolat rodinnou diskusi o tom, zda syn či manžel koná správně. A zda tak bude příště konat vůbec.

Zasít strach v srdcích nepřítele je jedna z nejlepších strategií. A když si uvědomíme, že v tomto případě zasívá strach země, která se veřejně přiznává bez ustání k tomu, že Západ, tedy my, je jejich nepřítelem, je pochopitelné, že k této amorální čuňárně Moskva sáhla. Proč ne? Pro matičku Rus cokoliv.

A tak je navýsost pravděpodobné, že takové telefonáty čekají i matky a manželky našich pilotů. Nebo už nějaké byly? Nevíme, kromě Nizozemců se nikdo neozval. Možná to byl ojedinělý případ a ruská SVR zatím jen testovala, zda je tento způsob tzv. aktivního opatření úspěšný. 

A pokud nebyl, můžeme očekávat vyostření? Protože očekávat, že by exKGB, nyní Služba vnější rozvědky, byla nějak morálně mírná a opatrná, rozhodně nelze. Tudíž, při zapojení znalostí fungování rozvědné práce, je možné, že dřív nebo později rodinám pilotů někdo začne telefonicky kondolovat k tragickému úmrtí ve službě. S ruským přízvukem, samozřejmě.

Jen je škoda, že Nizozemci skutečnost výhružných telefonátů nezveřejnili už dřív. Proto je na místě se ptát – komu dalšímu ještě z Ruska volali? Proč s tím nejdete ven? Staré pravidlo říká: Chceš-li bojovat s bubákem, vytáhni ho ze skříně a ukaž mu, jaký ve skutečnosti je a že se ho nebojíme.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]