Rusko obnovilo dodávky plynu přes Nord Stream 1. Proudí na 30 procent kapacity

Ilustrační foto (ČTK/DPA/Patrick Pleul)

Ilustrační foto | FOTO: ČTK/DPA/Patrick Pleul

Po pravidelné údržbě plynovodu Nord Stream 1 byly ve čtvrtek 21. července ráno obnoveny dodávky ruského plynu do Evropské unie. Agentuře DPA to sdělil mluvčí provozovatele plynovodu, společnosti Nord Stream AG.

Před zahájením desetidenní údržby byly dodávky na 40 procentech kapacity plynovodu. Ve čtvrtek bude provoz zatím na 30 procentech kapacity zařízení, napsal na twitteru šéf německého regulátora sítě Klaus Müller s odkazem na údaje ruské státní firmy Gazprom, která je majoritním akcionářem provozovatele plynovodu.

Nord Stream 1 vede po dně Baltského moře z Ruska do Německa a je hlavní trasou pro dodávky ruského zemního plynu do Evropy. Mimo provoz byl od 11. července a zejména Německo vyjadřovalo obavy, že kvůli napjaté situaci mezi Ruskem a Západem, vyvolané ruskou invazí na Ukrajinu, by se dodávky nemusely obnovit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]