Rusko odložilo plánované jednání s USA o strategických jaderných zbraních

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Rusko odložilo jednání s USA o strategických jaderných zbraních, která měla začít v úterý v Káhiře, informoval ruský deník Kommersant s odvoláním na vyjádření americké ambasády v Rusku. Podle amerického ministerstva zahraničí šlo o jednostranné rozhodnutí. Moskva podle ambasády uvedla, že navrhne nový termín jednání.

Během jednání v Káhiře, která měla trvat od úterý do 6. prosince, plánovaly Rusko a USA hovořit o klíčové dvoustranné bezpečnostní smlouvě Nový START. Smlouva, kterou v Praze v roce 2010 podepsali tehdejší prezidenti Spojených států a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv, omezuje počet jaderných hlavic i jejich nosičů. Popisuje rovněž podmínky ověřování a inspekce jaderných zbraní druhé strany, na nichž ale Rusko od srpna odmítá spolupracovat. Právě o obnově inspekcí se mělo podle Kommersantu v Káhiře jednat.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí dnes uvedl, že Moskva „jednostranně odložila“ jednání se Spojenými státy. Washington je podle něj připraven co nejdříve stanovit jiný termín.

Tento měsíc se v Ankaře poprvé od ruského vpádu na Ukrajinu setkali američtí a ruští představitelé. Bílý dům k tomuto jednání uvedl, že ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) William Burns na něm šéfa ruské rozvědky SVR Sergeje Naryškina varoval před následky, které by nastaly v případě, že by se Rusko rozhodlo použít jaderné zbraně. Kreml po těchto rozhovorech sdělil, že Rusko je otevřené dalším jednáním s USA na vysoké úrovni.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články