Rusko odpojuje další turbínu Nord Stream 1. Dodávky plynu klesnou

Gazprom. Ilustrační foto (AdobeStock)

Gazprom. Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Potíže s dodávkami ruského plynu plynovodem Nord Stream 1 pokračují. Po úplném zastavení dodávek a nyní částečném provozu hlásí Rusko další problémy, údajně technické.

Agentura TASS při pondělku sdělila: „Gazprom je nucen odstavit další plynový turbínový motor v kompresorové stanici Portovaja (KS) z důvodu ukončení intervalu údržby před generální opravou,“ uvedl holding ve svém prohlášení.

V důsledku toho klesne čerpání Nord Streamu o polovinu oproti současnému objemu. „V souvislosti s vypršením meziprovozní doby generální opravy (v souladu s příkazem Rostechnadzoru a s ohledem na technický stav motoru) Gazprom zastavuje provoz dalšího plynového turbínového motoru Siemens v elektrárně Portovaja CS,“ uvádí se v prohlášení.

Denní kapacita kompresorové stanice Portovaja se tak od 27. července od 7:00 moskevského času sníží téměř o polovinu, na 33 milionů metrů krychlových denně ze současných 67 milionů metrů krychlových denně.

Ilustrační foto (AdobeStock)

Potíže jsou i s předchozí turbínou, která byla společností Siemens odeslána na revizi do Kanady. Proti jejímu vrácení protestovala Ukrajina, protože to podle ní je porušení sankcí na dovoz zařízení na export plynu. Kanada se nakonec rozhodla turbínu vrátit. Do provozu ale ještě stále nasazena nebyla.

Gazprom sděluje na sociální síti Telegram: „Gazprom obdržel od kanadských úřadů dokumenty od společnosti Siemens. Gazprom uvedené dokumenty prostudoval, ale je nucen konstatovat, že neodstraňují dříve identifikovaná rizika a vyvolávají další otázky. Kromě toho zůstávají ze strany Gazpromu stále otevřené otázky týkající se sankcí EU a Spojeného království, jejichž vyřešení je nezbytné pro dodání motoru do Ruska a provedení naléhavých generálních oprav dalších plynových turbínových motorů pro Portovaja CS. Za těchto okolností společnost Gazprom znovu požádala Siemens o okamžitou podporu při poskytování nezbytných dokumentů a vysvětlení k vyřešení zbývajících otevřených otázek.“

Západní představitelé již dříve vyjádřili pochybnosti, zda Rusko dodávky obnoví. Čekalo se, že možná pod nějakou záminkou bude plyn proudit nepravidelně, nebo občas vůbec.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]