Rusko opět vyhlásilo plán přistání lidí na Měsíci

První zkušební start nosné rakety Angara-1.2PP z kosmodromu Pleseck v roce 2010. (commons.wikimedia.org/CC BY 4.0)

První zkušební start nosné rakety Angara-1.2PP z kosmodromu Pleseck v roce 2010. | FOTO: commons.wikimedia.org/CC BY 4.0

Ruská státní kosmická agentura Roskosmos vyhlásila výběrové řízení na výzkumné a vývojové práce, které mají „prozkoumat problematické otázky programu pilotovaných lunárních misí“.

Jak píše web RIA.ru, materiály státního podniku byly zveřejněny na internetových stránkách veřejných zakázek. Uvádí se, že je třeba vypracovat požadavky na kosmické vybavení pro takové mise. Celková hodnota zakázky je 1,7 miliardy rublů.

Miloš Zeman s Vladimirem Putinem (ČTK)

„Cíle výzkumné práce: vývoj návrhů, doporučení, požadavky na pokročilé technologie, prvky a systémy raketových a kosmických technologických produktů, zajištění spolehlivého provádění pilotovaných misí na Měsíc, práce kosmonautů na oběžné dráze Měsíce a na povrchu Měsíce, s přihlédnutím k potřebě řešit lékařské a biologické problémy,“ píše se v dokumentu.

Roskosmos ve svých oficiálních dokumentech poprvé uvedl, že Rusko použije pro první pilotované lety na Měsíc raketu Angara a malou dopravní loď.

Šéf státní korporace Dmitrij Rogozin v prosinci 2020 na facebooku napsal, že Angara bude použita v první fázi lunárního programu. Podle něj se ve druhé fázi plánuje start supertěžké rakety, která vznikne na základě nových technických řešení. Rogozin také upozornil, že termín bude oproti předchozímu projektu posunut.

Součástí výběrového řízení je také vypracování požadavků na malé lunární startovací a přistávací plavidlo určené pro přistání kosmonautů na povrchu zemského satelitu. V rozhovoru pro RIA Novosti v srpnu 2020 Rogozin uvedl, že přistání by bez tohoto komplexu nebylo možné, ale jeho vývoj v té době nebyl součástí žádného z programů.

Kromě toho zakázka předpokládala vývoj nového skafandru pro práci na Měsíci a vytvoření jeho experimentální makety, prostředků pro ochranu zdraví kosmonautů, konstrukčního lunárního vozítka, „lunomobilu“, pilotovaných a energetických modulů lunární základny, vozidla pro dopravu nákladu na Měsíc. Velká část z nich byla součástí návrhu „Federálního kosmického programu 2016-2025“ před jeho zrušením v letech 2015-2016.

Dokument dále vyzývá k vývoji supertěžké rakety, dopravního prostředku s posádkou a lunárního startovacího a přistávacího plavidla.

Práce podle smlouvy jsou rozděleny na části. První výsledky budou prezentovány na konci roku 2022. Jako celek musí být celý program připraven do poloviny listopadu 2025.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]