Rusko plánuje vyvolat na východní Ukrajině epidemii cholery, tvrdí zpravodajci

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Spekulace o tom, jaké má Rusko plány, aby prolomilo odpor ukrajinských ozbrojených sil, se stále množí. Nyní se podle zpravodajských služeb okupované země v Moskvě rozhodli, že provedou biologický teroristický útok. Podle ukrajinského ministerstva obrany chce Vladimir Putin rozšířit na území Ukrajiny choleru.

Zpráva, která se objevila na telegramovém účtu Hlavního ředitelství rozvědky Ministerstva obrany Ukrajiny, varuje před ruským plánem vypustit na východě země smrtící nemoc. Podle ukrajinské hlavní rozvědky se ruští představitelé již připravují na vypuknutí epidemie cholery tím, že omezují masová shromáždění, upozorňuje server Ukrinform.

(Týdeník FORUM)

Domnívají se také, že moskevští zdravotníci připravují „preventivní opatření“ v očekávání, že cholera zasáhne ukrajinské pohraniční oblasti. „Hlavní ruská státní hygienička Anna Popova podepsala nařízení o dalších opatřeních k prevenci cholery. Zvláštní pozornost je věnována dodatečným preventivním opatřením v regionech sousedících s Ukrajinou: Brjansk, Kursk, Belgorod, Voroněž, Rostovská oblast, Krasnodarský kraj a okupovaný Krym,“ uvádí ukrajinská rozvědka na sociální síti.

Úkolem pro Rospotrebnadzor (Úřad na ochranu zdraví spotřebitelů – pozn. red.) je podle zpravodajců do 15. června připravit laboratoře pro testy na choleru, posílit kontrolu obchodů, míst hromadného shromažďování a také informovat obyvatelstvo o preventivních opatřeních proti smrtící nemoci. Současně je nutné do 1. června zajistit připravenost ruských zdravotnických zařízení k provádění preventivních opatření a připravit rozpis potřebných léčiv.

Ministerstvo obrany také upozorňuje, že na přelomu června a července mohou ruské úřady provádět provokace v příhraničních oblastech s Ukrajinou. Odpovědnost za jakékoliv incidenty bude prý tradičně přenesena na Ukrajinu, která bude obviněna z „použití biologických zbraní“.

Eric Drooker

Útoky pod „falešnou vlajkou“ jsou obvyklým nástrojem ruské armády. O střelbě na vlastní vesnici se nedávno zmínil jeden z okupačních vojáků. Telefonický rozhovor mezi ním a jeho manželkou odhalil, že Rusové zahájili palbu na ruské území.

„To my jsme stříleli na Klimovo,“ sdělil Putinův voják. Manželka se snažila zjistit, proč to její muž a další ozbrojenci dělají. „Je to nutné. Dělá se to proto, abychom vyprovokovali Ukrajince. Stejně to bylo i v čečenské válce. V Moskvě se vyhazovaly byty do povětří, aby to vypadalo na teroristy. Ve skutečnosti to byla FSB,“ vysvětloval voják s tím, že nyní by Ukrajinci ani nemohli na Klimovo střílet, protože jsou moc daleko.

Na tuto informaci reagovaly ukrajinské bezpečnostní služby na twitteru: „Rusko samo střílelo na vesnici Klimovo v Brjanské oblasti, ačkoli z toho obvinilo Ukrajinu. Potvrzují to nedávné odposlechy telefonických rozhovorů okupantů, které má SBU k dispozici.“

Za původce ostřelování se skutečně Rusko pokusilo označit ukrajinské vrtulníky. Zároveň lživou informaci použilo jako záminku k vlastnímu útoku. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články