KOMENTÁŘ / Život je opravdu jako horská dráha, kdy po jízdě plné adrenalinu vystupujete s pocitem závratě a někdy se vám chce okamžitě zvracet. Představte si, že jste v kabině, která stojí na kolejích a nabírá výšku. Čtete zprávu, že soud v ruském Jekatěrinburgu odsoudil amerického novináře Evana Gershkoviche z The Wall Street Journal k 16 letům v trestanecké kolonii se zvýšenou ostrahou na základě obvinění ze špionáže a Nejvyšší soud Tatarstánu uznal novinářku Rádia Svoboda Alsu Kurmaševovou vinnou z šíření fejků a odsoudil ji na 6,5 roku. A sotva se dostanete na vrchol horské dráhy, je už několik politických vězňů eskortováno neznámo kam.
A právě když jste maximálně vyděšení, začnou k vám po kolejích neuvěřitelnou rychlostí proudit zprávy o výměně vězňů mezi Ruskem, USA a některými evropskými zeměmi. Výměna se týká celkem 24 osob (a dvou dětí), přičemž osm z nich přijala ruská strana. Jsou mezi nimi: nájemný zabiják, špioni, podvodníci, pašeráci. Nemyslete si, že to je nějaké moje zlovolné nutkání častovat je takovými jmény. Je to součást jejich biografie.
A Rusko osvobodilo Vladimira Kara-Murzu, Ilju Jašina, Alsu Kurmaševovou, Evana Gershkoviche, Olega Orlova, Sašu Skočilenkovou, Andreje Pivovarova, Ksenii Fadejevovou, Lilii Čanyševovou, Vadima Ostanina, Rica Kriegera, Germana Moygese, Kevina Leeka, Demuriho Voronina, Patrika Šebela a Paula Wheelona.
Ptáte se, proč jsem uvedla jen ty, které Rusko osvobodilo, ale ne ty, které Rusko přijalo? Protože Putin vyměnil lidi za „nelidi“. Nejsou vůbec hodni toho, aby se o nich vědělo, vlastně by měli zůstat sedět ve vězení, protože spáchali skutečné zločiny, zatímco političtí vězni zadržovaní v Rusku dostali vysoké tresty za nic.
Putinův přítel vrah
Jak jste si jistě všimli, Rusko osvobodilo víc lidí, než kolik jich dostalo zpátky, ale to je prostě logické, protože vydat jednoho Krasikova, pachatele řady nájemných vražd mimo jiné v centru Berlína, za jediného politického vězně by jaksi bylo bezúčelné. Pokud už toho bastarda propustit z doživotního trestu v německém vězení, tak bylo třeba oplátkou dostat více.
Putinovi na tomto vraždícím žoldákovi z nějakého důvodu velmi záleželo, a to natolik, že se o něm výslovně zmiňoval v rozhovoru s Tuckerem Carlsonem, a dokonce uvedl jméno osoby, za kterou ho chce vyměnit: za Američana Gershkoviche. Dnes už víme, že zmíněný zabiják Krasikov je elitním agentem ruské tajné služby FSB.
Ruský diktátor proto onu informaci nepředhodil americkému publiku jen tak. Dle jeho logiky měl totiž Washington vyvinout na Berlín tlak a donutit ho k ústupkům. Nikdo však nebral v úvahu, že Němci nebudou ochotni propustit nájemného vraha, který spáchal zločin v centru jejich metropole, kvůli nějakému Američanovi. Jak se říká: „Nothing persоnal.“
V ruských věznicích je dost občanů s německými pasy – a Berlín by chtěl někoho z nich, anebo nějakého Rusa typu Navalného. Putinovi se to ovšem nelíbilo, a aby věci dopadly podle jeho představ, nechal Navalného zabít.
Určitě jste už slyšeli výraz, že „Rusové své neopouštějí“. V souvislosti s ruskými okupanty se používá s posměchem. Myslím, že správnější by bylo říci: „Putin své neopouští“, poněvadž to není poprvé, kdy zachránil ze zahraničního vězení lidi, kteří jsou pro něj nesmírně důležití. A není to poprvé, co si k tomu vzal cizí státní příslušníky jako rukojmí, aby takového cíle dosáhl.
Basketbalistka a obchodník se smrtí
Americká basketbalistka Brittney Grinerová byla odsouzena na devět let do trestanecké kolonie za pašování drog. Dvojnásobná olympijská vítězka byla zadržena na moskevském letišti Šeremetěvo v únoru 2022, krátce před vypuknutím války proti Ukrajině. Našli u ní totiž náplň do elektronických cigaret obsahující lékařskou marihuanu.
Byla vyměněna za bývalého důstojníka sovětského letectva Viktora Buta, který dostal 25 let vězení poté, co byl shledán vinným ze spiknutí za účelem zabití Američanů a amerických úředníků, za dodávky protiletadlových raket a napomáhání teroristické organizaci. But je jedním z nejznámějších obchodníků se zbraněmi na světě. Jeho kriminální činnost dosáhla takových rozměrů, že se jeho životní příběh stal předlohou hollywoodského filmu Obchodník se smrtí s Nicolasem Cagem.
Nyní je But v ruských médiích prezentován jako podnikatel a společenský činitel, vede aktivní život, přednáší studentům a řeční na vernisážích výstav vlastních obrazů. Podobně rušný život vede i Viktor Medvedčuk, který byl vyměněn za 200 ukrajinských vojenských důstojníků. Medvedčuk, jehož dceři šel Putin při křtu za kmotra, poskytuje rozhovory, komentuje aktuální politické události a vystupuje jako expert na ukrajinský politický život.
Ujišťuji vás, že z Německa propuštěný ruský vrah Vadim Krasikov má před sebou v současném politickém systému Ruska velkou budoucnost. Tento zvláštní exponát se bude skvěle vyjímat vedle poslance Státní dumy Andreje Lugového, který otrávil Alexandra Litviněnka poloniem.
Rusko plné zločinců
I když je výměna vězňů jistě skvělá zpráva, setkávám se s dvojí reakcí. Jedni říkají: „Ano, je to všechno super“, druzí dodávají: „Zločinci jsou na svobodě“ anebo „Škoda, že se toho mnozí političtí vězni nedožili“. Případně: „Měli jsme vyměnit toho, a ne toho, měli jsme požádat o propuštění většího počtu politických vězňů“ atd.
Dámy a pánové, chápu, že doba je smutná a chce se vám spíše plakat, ale když se stane něco dobrého, proč to neuznat? Pokud je někdo zmaten tím, že osm ruských zločinců je nyní na svobodě, podívejte se na situaci s nadhledem a uvidíte, že Rusko se nyní jen hemží zločinci a takzvanými hrdiny, kteří se vrátili z Ukrajiny. Dalších osm zločinců vrácených do Ruska tamější situaci nijak nezhorší. A v mezinárodním měřítku si nemyslím, že by právě teď představovali hrozbu. Odhalený špion už není špion.
Je lepší myslet na to, že lidé, kteří si odpykávali hrozivé tresty za nic, jsou nyní na svobodě a se svými rodinami. Doba pobytu ostatních politických vězňů v ruských věznicích se rovná době Putinova působení na kremelském trůně. Čím bude Putinovo panování kratší, tím dříve budou propuštěni. Jen doufám, že se nikdo z těch právě propuštěných nerozhodne k tomu, aby si koupil letenku do Moskvy.
Autorka je ruská novinářka žijící v České republice. V letech 2010–2022 pracovala v rozhlasové stanici Echo Moskvy, kterou Putinův režim hned na počátku velké války Ruska proti Ukrajině zlikvidoval.