Rusko podle OSN brání v přístupu k válečným zajatcům a některé mučí

Raněný ukrajinský voják (@Kozatsky_D / se svolením autora)

Raněný ukrajinský voják | FOTO: @Kozatsky_D / se svolením autora

Rusko brání v přístupu k válečným zajatcům, uvedla v pátek šéfka mise OSN monitorující humanitární situaci na Ukrajině Matilda Bognerová. Některé z nich navíc podle ní vystavuje mučení nebo jinému špatnému zacházení. Bognerová zdůraznila, že mučení prokázané u soudu je válečným zločinem.

„Ruská federace neposkytla přístup k válečným zajatcům, kteří jsou drženi na jejím území nebo na jí okupovaném území,“ řekla v pátek Bognerová.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

„Je to znepokojivé o to víc, že jsme zdokumentovali, že váleční zajatci v rukou Ruské federace a jejích ozbrojených sil nebo k nim přidružených ozbrojených skupin byli vystaveni mučení a špatnému zacházení,“ zdůraznila Bognerová. Mučení prokázané u soudu je válečným zločinem, dodala. Upozornila, že mise měla „neomezený přístup“ do vězeňských zařízení podléhajících Kyjevu.

Šéfka mise na Ukrajině upřesnila, že OSN zdokumentovala rovněž případy mučení a špatného zacházení s válečnými zajatci ze strany ukrajinských sil, a to hlavně hned po zajetí, během prvních výslechů a během přepravy do zajateckých táborů. Obě strany odmítají, že by práva zajatců porušovaly.

OSN také ověřila případy přinejmenším 416 osob, které se na Ruskem okupovaných územích staly oběťmi svévolného uvěznění a násilného zmizení. Z těchto osob bylo 16 nalezeno mezi mrtvými, 166 bylo propuštěno na svobodu. OSN rovněž zaznamenala 51 případů svévolného uvěznění a násilného zmizení spáchaných ukrajinskými silami, uvedla agentura AFP.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články