Rusko pokračuje v pokutování západních sítí za nemazání nepohodlného obsahu

Ilustrační foto. (Pixabay/ID 27707)

Ilustrační foto. | FOTO: Pixabay/ID 27707

Ruský soud opět uložil pokutu americkému gigantu v oblasti sociálních médií Facebook a aplikaci pro zasílání zpráv Telegram za to, že neodstranily obsah, který Moskva považuje za nezákonný.

Podle zprávy RFE/RL Magistrátní soud v okrese Taganka 22. července uvedl, že na základě dvou protokolů podaných ruským úřadem pro dohled nad komunikacemi Roskomnadzor uložil Facebooku pokutu 6 milionů rublů (81 000 USD) a Telegramu 11 milionů rublů (149 000 USD).

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Moskva tvrdí, že se snaží omezit západní technologické giganty a posílit to, co nazývá svou internetovou „suverenitou“, ačkoli mnozí kritici tvrdí, že se úřady snaží potlačit nesouhlas s blížícími se zářijovými parlamentními volbami a klesající popularitou vládnoucí strany Jednotné Rusko.

Od 15. června do 15. července také probíhaly v Rusku testy, jejichž cílem bylo „zajistit udržitelné bezpečné a komplexní fungování internetu“. Na podzim 2019 byl přijat zákon o ‚suverénním Runetu‘, který ukládá telekomunikačním operátorům povinnost instalovat zařízení, aby Roskomnadzor mohl řídit směrování provozu, blokovat zakázaný obsah a zpomalovat rychlost webových stránek. Zákon ukládá telekomunikačním operátorům povinnost instalovat ve svých sítích technická protiopatření, která filtrují provoz a omezují přístup k zakázaným webovým stránkám. Rusko by se tak mohlo, kdyby bylo z hlediska jeho vedení třeba, připojit k zemím, kde už cenzura internetu tohoto druhu funguje. Zvláště proslulá a důkladná jsou tato opatření v komunistické Číně.

Několik gigantů v oblasti sociálních médií se dostalo do rozsáhlého sporu s úřady, které tvrdí, že příspěvky na jejich stránkách mimo jiné podněcovaly nezletilé k účasti na nepovolených protestech v lednu, kdy lidé po celé zemi vyšli do ulic, aby podpořili opozičního politika a kritika Kremlu Alexeje Navalného. Ten byl zadržen na základě podle jeho slov vykonstruovaných obvinění.

Moskva se také snaží přinutit zahraniční firmy, aby v Rusku otevíraly pobočky a ukládaly osobní údaje Rusů na jejím území. Minulý měsíc stejný soud uložil Facebooku pokutu 17 milionů rublů a Telegramu 10 milionů rublů za to, co nazval „správními delikty“, poté co tyto dvě společnosti neodstranily obsah zakázaný Ruskem. Za podobné prohřešky byly pokutovány také americká sociální síť Twitter a americký technologický gigant Google.

Roskomnadzor pohrozil, že by případně mohl zpomalit internetový provoz v zemi pro společnosti působící v oblasti sociálních médií, pokud neodstraní obsah zakázaný ruskými úřady.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]