Rusko postihla ekologická katastrofa. Nafta zamořila 350 kilometrů čtverečných

(Twitter)

FOTO: Twitter

Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil stav nouze poté, co do řeky v polární oblasti uniklo 20 000 tun nafty. K úniku došlo minulý pátek, když se zhroutila palivová nádrž v elektrárně poblíž sibiřského města Norilsk.

Ředitel elektrárny Vjačeslav Starostin byl již vzat do vazby, kde pobude nejspíš až do 31. července, zatím ale nebyl obviněn. Vlastníkem závodu je dceřiná společnost společnosti Norilsk Nickel, která je předním světovým producentem niklu a palladia.

()

Ruský vyšetřovací výbor zahájil trestní řízení týkající se znečištění a údajné nedbalosti, protože moskevské orgány prý byly o úniku informovány až dva dny po události.

Předpokládá se, že pokles půdy pod zásobníky paliva, který únik zavinil, byl způsoben tím, že permafrost – zmrzlá půda – za mimořádně teplého počasí roztál.

Prezident Putin dal veřejně najevo svůj hněv, když zjistil, že se úředníci o incidentu dozvěděli až v neděli. Ruský ministr pro mimořádné situace Jevgenij Ziničev řekl Putinovi, že společnost Norilsk se snažila dva dny úniku bránit, než konečně informovala ministerstvo. Na televizní videokonferenci ve středu byl Putin rozzuřený a kritizoval vedení společnosti za pozdní reakci: „Proč se o tom vládní agentury dozvěděly až dva dny potom?“ ptal se šéfa pobočky Sergeje Lipina. „Budeme se o mimořádných situacích dozvídat na sociálních sítích?“ Také místní gubernátor Alexander Uss řekl prezidentu Putinovi, že se o úniku ropy dozvěděl až v neděli na sociálních sítích.

Zatím je kontaminována oblast o rozloze 350 čtverečních kilometrů. Společnost Norilsk Nickel ve svém prohlášení nicméně tvrdí, že incident byl ohlášen „včas a správným způsobem“.

Nouzový stav znamená, že do oblasti budou vyslány další síly, které pomohou s čištěním. Jak se bude postupovat, se ještě uvidí. Ministr přírodních zdrojů Dmitrij Kobylkin varoval před pokusem tak obrovské množství topného oleje spálit a navrhl pokusit se zředit olej reagenty.

(Zdroj BBC.com)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]