Rusko používá zastaralé střely pro jaderné zbraně. Je nepravděpodobné, že by spolehlivě zasáhly cíl, tvrdí Britové

Ruská střela X-55. (commons.wikimedia.org/George Chernilevsky(Public Domaine)

Ruská střela X-55. | FOTO: commons.wikimedia.org/George Chernilevsky(Public Domaine

Rusko při ostřelování Ukrajiny pravděpodobně pouze sundává jaderné hlavice ze zastaralých řízených střel, uvedlo v neděli britské ministerstvo obrany. Rusko chce řešit nedostatek zbraní nákupem v zahraničí. Zatím se nejvíce mluví o íránských dronech. Ty rovněž neumožňují přesný zásah cíle, ale jsou součástí psychologické války.

„Fotografie získané z otevřených zdrojů ukazují trosky sestřelené řízené střely AS-15 KENT (X-55), která byla v SSSR vyvinuta v 80. letech 20. století výhradně k dopravě jaderných zbraní. Hlavice byla pravděpodobně pouze nahrazena zátěží,“ uvedlo britské ministerstvo v prohlášení, které citují ruské stránky Hlasu Ameriky.

(Týdeník FORUM)

„I když takový inerciální systém stále způsobuje určité škody díky kinetické energii trupu a detonaci nespotřebovaného paliva, je nepravděpodobné, že by spolehlivě zasáhl cíl. Rusko téměř jistě doufá, že tyto rakety budou fungovat jako klamné cíle a odvedou pozornost ukrajinské protivzdušné obrany. Ať už jsou ruské záměry jakékoli,“ zdůrazňuje britské ministerstvo obrany. Taková improvizace podtrhuje rozsah, v jakém byly ruské zásoby raket dlouhého doletu vyčerpány.

Je zjevné, že ruské vedení nepočítalo s tak dlouhou válkou a jeho zbrojní průmysl je také zasažen západními sankcemi, které neumožňují použít moderní technologie. Rusko pak hledá východisko v nákupu zbraní v zahraničí. Zatím se nejvíce mluví o íránských dronech. Ty rovněž neumožňují přesný zásah cíle, ale jsou součástí psychologické války, protože terorizují civilisty ve městech.

Šest milionů Ukrajinců je stále bez elektřiny

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém večerním projevu v sobotu uvedl, že se energetice země podařilo během 24 hodin snížit počet lidí bez elektřiny na polovinu. Podle něj je však stále bez elektřiny 6 milionů Ukrajinců.

Provozovatel národní elektrické sítě Ukrenergo uvedl, že „opravářské týmy pracují nepřetržitě“, ale 30 procent sítě je stále bez proudu a lidé jsou žádáni, aby šetřili energií. Zelenskyj také vyzval Ukrajince, aby snížili spotřebu energie: „Pokud je elektřina, neznamená to, že můžete zapnout několik výkonných spotřebičů najednou.“

Po šesti týdnech intenzivního bombardování energetické infrastruktury přivedlo Rusko Ukrajinu tuto zimu na pokraj humanitární katastrofy, protože miliony lidí mohou být v ohrožení života bez elektřiny, tepla a tekoucí vody.

„Jak se v posledních dnech ukazuje rozsah poškození ukrajinských energetických systémů, ukrajinští a západní představitelé začali bít na poplach, ale zároveň si uvědomují, že mají jen omezené možnosti řešení. Ukrajinský energetický systém ze sovětské éry nelze opravit rychle ani snadno. V některých nejhůře postižených městech mohou úředníci jen vyzvat obyvatele k útěku – což zvyšuje riziko hospodářského kolapsu na Ukrajině a přelití uprchlické krize do sousedních evropských zemí,“ píše The Washington Post.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

„Jednoduše řečeno, tato zima bude o přežití,“ řekl v pondělí v Kyjevě novinářům regionální ředitel Světové zdravotnické organizace Hans Henri P. Kluge s tím, že následující měsíce mohou být „pro miliony Ukrajinců životu nebezpečné“.

Rusko páchá válečné zločiny proti civilistům

Na většině území Ukrajiny již napadl sníh a teploty v mnoha částech země klesají pod bod mrazu. Kluge uvedl, že se očekává, že 2 až 3 miliony Ukrajinců opustí své domovy „při hledání tepla a bezpečí“, i když není jasné, kolik jich zůstane uvnitř země.

Úřady v ukrajinském hlavním městě Kyjevě nicméně v neděli oznámily, že dodávky vody, elektřiny a plynu budou „téměř kompletně“ obnoveny v průběhu dne, protože opravy systému jsou v závěrečné fázi. Podle tiskové služby městské vojenské správy se zvýšilo zatížení rozvodné sítě, takže tuto neděli bude docházet k občasným výpadkům proudu kvůli stabilizačním pracím, uvedla agentura UNIAN.

Ruské útoky na civilní cíle vzbuzují nesouhlas nejen v západních zemích. Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová označila ruské útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu za „nepřijatelné válečné zločiny“. „Pokračující útoky Ruska na ukrajinskou energetickou infrastrukturu způsobují ničivou humanitární krizi pro miliony Ukrajinců. Jedná se o nepřijatelné válečné zločiny proti civilistům. Gruzie nadále podporuje silný a odolný ukrajinský lid,“ napsala Salome Zurabišviliová na twitteru.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články