Rusko pravděpodobně obsadilo východoukrajinský Soledar, tvrdí analytici z ISW

Ilustrační foto (Ministry of Defense of Ukraine / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0)

Ilustrační foto | FOTO: Ministry of Defense of Ukraine / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0

Ruské invazní síly pravděpodobně obsadily většinu, ne-li celé město Soledar v Doněcké oblasti, uvedl ve své nejnovější zprávě o situaci na Ukrajině americký Institut pro studium války (ISW). Podle jeho analytiků však nejde o operačně významný vývoj – označili ho za „malé vítězství“ pro ruskou armádu, které pravděpodobně není předzvěstí brzkého obklíčení nedalekého většího města Bachmut, které se Rusové pokoušejí dobýt už řadu měsíců.

„Geolokační záběry zveřejněné 11. a 12. ledna naznačují, že ruské síly pravděpodobně kontrolují většinu, ne-li celý Soledar, a pravděpodobně vytlačily ukrajinské síly ze západních okrajů obce,“ uvádí ve své zprávě ISW.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Institut si rovněž všímá toho, že ukrajinský generální štáb informoval o tom, že ukrajinští obránci odrazili ruské útoky proti osadě Silj v Doněcké oblasti, což je obec vzdálená přes kilometr severozápadně od Soledaru a leží za předchozími ukrajinskými pozicemi. „Ukrajinský generální štáb a další vysoce postavené vojenské zdroje většinou neinformovaly o tom, že ukrajinské síly 12. ledna odrazily ruské útoky proti Soledaru, jak tomu bylo dříve,“ upozorňuje dále americký institut.

Ruské zdroje podle něj k 12. lednu tvrdily, že ruští vojáci „čistí“ Soledar od zbývajících ukrajinských sil a ruští vojenští blogeři ve čtvrtek zveřejnili záběry bojovníků z Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) žoldnéřské skupiny, jak se volně procházejí po Soledaru. Ruské ministerstvo obrany zatím dobytí Soledaru neoznámilo.

„Všechny dostupné důkazy naznačují, že ukrajinské síly už v Soledaru neudržují organizovanou obranu. Prohlášení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského z 12. ledna, že ukrajinské síly v Soledaru udržují pozice, se může týkat obranných pozic v blízkosti Soledaru, ale ne v něm,“ napsal Institut pro studium války.

Ukrajinský generální štáb ve své dnešní ranní operační svodce informuje o odražení ruských útoků u 17 obcí na východě Ukrajiny za uplynulý den, ale ani v ní v této souvislosti nezmiňuje Soledar. O tomto městě píše v souvislosti s dalšími obcemi na východě Ukrajiny, které se podle něj staly terčem nepřátelské palby. Velení ukrajinských sil mimo jiné rovněž informuje o odražení ruských útoků na Bachmut.

O dobytí tohoto ukrajinského města Rusové usilují už měsíce a podle některých analytiků by dobytí Soledaru, o jehož strategickém významu se vedou debaty, umožnilo lepší přístup k Bachmutu a zkomplikovalo zásobování ukrajinských obránců. ISW se nicméně ve své poslední zprávě domnívá, že „ruské informační operace“ význam Soledaru zveličily. Jeho dobytí institut označuje za přinejlepším taktické „Pyrrhovo vítězství“ pro Rusko.

Institut soudí, že obsazení Soledaru neumožní ruským silám získat kontrolu nad důležitými ukrajinskými zásobovacími trasami do Bachmutu ani lépe rozmístit své síly k obklíčení města v krátkodobém horizontu. Rusko podle ISW zároveň při dobývání Soledaru značně vyčerpalo své síly, které mu budou chybět u Bachmutu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články