Rusko přináší na Ukrajinu mrtvé ticho. Naplňte ho hudbou a vyprávějte náš příběh, řekl Zelenskyj na Grammy

Volodymyr Zelenskyj (Kancelář prezidenta Ukrajiny / se souhlasem)

Volodymyr Zelenskyj | FOTO: Kancelář prezidenta Ukrajiny / se souhlasem

Předávání letošních hudebních cen Grammy mělo speciálního hosta. Pomocí videa k divákům v sále i u televizních obrazovek promluvil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ve svém emotivním projevu zdůraznil, jak jsou válka a hudba propojeny. Informaci přinesl server Deadline.

Vystoupení ukrajinské hlavy státu překvapilo především tím, že jej Zelenskyj pronesl v angličtině, což nebývá zvykem. Obsah byl jako vždy velmi smutný, protože prezident hovořil o zvěrstvech, která provádí ruská armáda na Ukrajině.

„Válka. Co je větší protiklad k hudbě?“ zeptal se Zelenskyj, než začal hovořit o tom, jak válka umlčuje hudbu a jak hudba může válku ukončit. „Naši hudebníci nosí místo smokingů neprůstřelné vesty. Zpívají zraněným. V nemocnicích. Dokonce i těm, kteří je neslyší. Ale hudba stejně prorazí,“ vzkázal prezident.

 

„Bojujeme proti Rusku, které svými bombami přináší strašné ticho. Mrtvé ticho,“ připomněl ukrajinský prezident. „Naplňte to ticho svou hudbou. Naplňte ho dnes, abyste vyprávěli náš příběh. Podpořte nás, jak jen můžete. Řekněte pravdu o této válce na svých sociálních sítích, v televizi. Podpořte nás jakýmkoli způsobem. Jakkoliv, jen ne tichem. Pak přijde mír,“ vzkázal divákům hudebních cen Zelenskyj.

Prezident na závěr promluvil o několika městech, která trpí pod útoky ruské armády a kde umírají nevinní civilisté, včetně dětí. „Mám sen o tom, že žijí a jsou svobodná. Svobodná jako vy na pódiu Grammy,“ řekl Zelenskyj. Prezident údajně natočil svůj vzkaz před dvěma dny v jednom z bunkrů, odkud řídí napadenou zemi.

Podle deníku The New York Post měl být videovzkaz ukrajinského prezidenta promítán už na předávání Oscarů, z toho však sešlo. Sean Penn, který na začátku konfliktu natáčel v Kyjevě o hrůzách války, dokonce trval na tom, aby byl Zelenskyj součástí programu. Vyhrožoval také, že pokud nebude ukrajinský prezident na Oscarech, své dvě sošky na veřejnosti zničí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články