Rusko připravuje otevření druhé fronty z Moldavska. Útok by mohl přijít v Den vítězství

Ukrajinské tanky T-64 a letadla Su-27 (commons.wikimedia.org/Ministry of Defense of Ukraine/cc-by-sa-2.0)

Ukrajinské tanky T-64 a letadla Su-27 | FOTO: commons.wikimedia.org/Ministry of Defense of Ukraine/cc-by-sa-2.0

Rusko se pokusí z Moldavska otevřít novou frontu proti Ukrajině, tvrdí britský deník The Times s odvoláním na zdroje z ukrajinské armády. Existuje prý řada indicií, které ukazují, že útok na okupované území by měl proběhnout v blízké budoucnosti.

„Domnívám se, že Kreml už přijal rozhodnutí zaútočit na Moldavsko. Jeho osud je velmi důležitý. Pokud Rusové začnou přebírat kontrolu, bude Ukrajina z vojenského hlediska snadnějším cílem a hrozba bude existenční,“ uvedl jeden ze zdrojů. 

Eric Drooker

Moldavsko má v současné době ve své armádě jen něco málo přes tři tisíce vojáků. Úspěšné převzetí Moldavské republiky, která leží mezi Ukrajinou a Rumunskem, okupačními jednotkami, by mohlo vést k přesunu ruských sil do černomořského přístavu Oděsa ze západu.

Útok může přijít v Den vítězství

Spekuluje se o tom, že invaze do třímilionového Moldavska by se mohla uskutečnit okolo 9. května, kdy Rusko slaví Den vítězství.

Prezident Vladimir Putin by tak mohl oznámit uznání nezávislosti Podněstří. Jedná se o de facto nezávislý stát na východní straně Moldavska, podporovaný Ruskem, který se v roce 1990 odtrhl od Moldavské sovětské socialistické republiky. Tento scénář by kromě druhé fronty na Ukrajině představoval také hrozbu pro územní celistvost východoevropského státu.

Podle britského ministra obrany Bena Wallace může ruský prezident Vladimir Putin využít každoroční vojenskou přehlídku na počest ukončení druhé světové války v Evropě k oznámení masové mobilizace záloh pro závěrečný nápor proti Ukrajině. Wallace ve svém projevu na konci dubna také uvedl, že by Putin mohl využít této příležitosti k vyhlášení nové války těm, které by nazval světovými nacisty, aby mobilizoval své obyvatelstvo k dalšímu odporu proti ukrajinským obráncům.

Zatímco některé státy slaví Den vítězství už 8. května, v Rusku se vítězství nad nacismem připomíná o den později. Velení nacistického Německa totiž podepsalo bezpodmínečnou kapitulaci krátce před půlnocí 8. května 1945. V té době již ale byl na území hlavního města SSSR následující den – 9. května. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články