Rusko prohraje a vítězství nad ním změní svět, řekl v britském parlamentu Zelenskyj. Pak se setkal s Karlem III.

Britský král Karel III. a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (Prezidentská kancelář Ukrajiny, se souhlasem)

Britský král Karel III. a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj | FOTO: Prezidentská kancelář Ukrajiny, se souhlasem

Prezident Volodymyr Zelenskyj během projevu v britském parlamentu řekl, že Rusko prohrává válku, a to do budoucna zcela změní svět. Poté se v Buckinghamském paláci setkal s britským panovníkem Karlem III.

„Vždycky zvítězíme nad zlem. To je základ našich i vašich tradic. Ale jakmile je staré zlo poraženo, to nové se snaží zvednout hlavu… Ale my víme, že svoboda zvítězí, víme, že Rusko prohrává,“ řekl Zelenskyj. Přítomní poslanci těmto slovům začali tleskat.

(Nikolaj Synelnykov)

Ukrajinský prezident dodal, že vítězství změní svět, a bude to změna, kterou svět dlouho potřeboval a na kterou čekal.

„Británie s námi kráčí k největšímu vítězství našich životů. Bude to vítězství nad samotnou myšlenkou války. Po vítězství bude každý agresor, ať už bude velký, nebo malý, vědět, co ho čeká v případě útoku,“ dodal prezident.

Britský tisk již dříve uvedl, že britský premiér Rishi Sunak  oznámí rozšířený výcvikový program pro  ukrajinské vojáky a také dodávky zbraní dlouhého doletu do Kyjeva.

Po projevu v parlamentu se Volodymyr Zelenskyj setkal s britským králem Karlem III. Šlo o první vzájemnou návštěvu a ukrajinský prezident již před setkáním avizoval, že králi vyjádří svou vděčnost od všech Ukrajinců za jeho podporu, a to i v době, kdy byl ještě princem z Walesu.

Karel III. vyjádřil potěšení, že může ukrajinského prezidenta přivítat v Buckinghamském paláci.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články