Moldavsko už je terčem, Rusko proti němu rozpoutalo psychologickou válku

Moldavská prezidentka Maia Sandu. (Wikimedia commons cc 4.0/ Úřad italského prezidenta.)

Moldavská prezidentka Maia Sandu. | FOTO: Wikimedia commons cc 4.0/ Úřad italského prezidenta.

I když je ruská armáda plně zaměstnána invazí na Ukrajinu, psychologická válka Kremlu vyvíjí momentálně tlak na Moldavsko. V posledních týdnech se stupňují manipulativní obvinění z Moskvy. Jde o tvrzení, že Ukrajina zaútočí na Podněstří, že prezidentka Maia Sanduová intrikuje s Kyjevem a že temné síly USA a Západu tlačí Kišiněv do konfliktu.

Ráno 23. února (v Rusku „Den obránce vlasti, v SSSR „Den sovětské armády“) ruské ministerstvo obrany prohlásilo, že Ukrajina připravuje provokace v Podněstří. Oficiální tisková zpráva, masivně šířená ruskými státními a prokremelskými médii (TASS, Vedomosti.ru, RIA, Interfax a další), sdělovala mnoho údajných podrobností, včetně toho, že ukrajinští vojáci v ruských vojenských uniformách budou simulovat útok na Ukrajinu.

(FORUM 24)

Některé webové stránky a kanály sociální sítě telegram tyto informace zopakovaly a přinesly ještě další tvrzení. Například podle Segodnia.ru ukrajinské ozbrojené síly již na hraničním úseku shromažďují dělostřelectvo a konečným cílem operace je obsazení muničního skladu Cobasna (Cobasna je obec v severním Podněstří).

Server EUvsDiSinfo.eu rozebírá ruskou psychologickou válku proti Moldavsku a píše, že k jejím možným cílům patří vyvolání nestability a odvedení pozornosti od bojů na Ukrajině a od krutých útoků na tamní civilisty a jejich deportací. Obvinění Kremlu navíc přicházejí v době, kdy moldavská vláda podniká kroky k opětovnému získání kontroly nad svým informačním prostorem.

Ruská média a s nimi příbuzné kanály používají klasické informační manipulace. Patří k nim podle EUvsDiSinfo.eu například:

Zfalšování: vytvoření falešného dopisu, který tvrdí, že je od ukrajinských ozbrojených sil a nařizuje složkám připravit se na blížící se invazi Ukrajiny do Podněstří. („Kyjevský ukronacistický režim podněcovaný militaristy z USA pokračuje v přípravě vojenské provokace proti Podněstří. Ženijně-výsadkový prapor 128. brigády ukrajinských ozbrojených formací tak obdržel rozkaz přesunout se do 27. února k obci Kučurgan, která hraničí s Podněstřím. Munici si přivezou z Kirovogradu. Jinými slovy – připravuje se útok s použitím těžkých zbraní,“ píše kanál Južnyj Region/Novorossija na telegramu.)

Ulice v Chersonu po ruském ostřelování 21. února 2023. (commons.wikimedia.org/CC BY 4.0/Národní policie Ukrajiny.)

Zaplavit informační prostor: šířit zprávy pomocí co největšího počtu platforem, přičemž státní média budou fungovat jako ‚majáky‘. Nejprve dojde k zaměření se na publikum v Moldavsku prostřednictvím médií, o nichž je známo, že komunikují s ruskými narativy, a později prostřednictvím médií napojených na ruský stát.

Překrucování a zkreslování: překroutit vnitropolitické předání moci a veřejné demonstrace prokremelské opozice tak, aby odpovídaly narativu, že Moldavsko je v chaosu, loutkou Západu a obyvatelstvo podvedené svou vládou.

Využití politicky spřízněné osoby: vysoce postavení propagandisté, jako Vladimir Solovjov, poskytují prostor bývalému prezidentovi Igoru Dodonovi, aby přilili olej do ohně.

Nakonec přidejte klasický mocenskopolitický vrchol v podobě silového působení na legitimní moldavskou prezidentku Maiu Sanduovou s chabě zastřenou ruskou hrozbou: ‚Změňte svou politiku euroatlantického sbližování, nebo…‘.“

Moldavské státní orgány všechna tato tvrzení popřely a zdůraznily, že jsou v neustálém kontaktu se svými partnery, včetně Kyjeva, a o případné mimořádné události budou občany okamžitě informovat. Mychajlo Podoljak, poradce ukrajinského prezidenta Zelenského, vyzval lidi, aby ruskému ministerstvu obrany nevěřili. Podle něj by Ukrajina nikdy nepodnikala akce ve vztahu k Moldavsku bez přímých konzultací s Kišiněvem a zeměmi Evropské unie.

„Ať už je výsledek jakýkoli, aktivita Moskvy v posledních měsících ilustruje její využívání hybridních nástrojů: ekonomický nátlak prostřednictvím vývozu plynu, využívání ruských jednotek v Podněstří k místním záškodnickým akcím, spolupráci s místními politickými aktéry a šíření lží a falešných pomluv. To vše se děje tak zjevným způsobem, že je tento plán snadno odhalitelný. Moskvě však zřejmě nevadí, že je považována za darebáckého tyrana, dokud toto vnímání vyvolává strach u regionálních sousedů,“ uzavírá analýza na EUvsDiSinfo.eu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články