Rusko se chová odporně, nejzákladnější diplomatické styky s ním ale udržovat musíme, říká Lipavský

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) (Pirátská strana / se souhlasem)

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) | FOTO: Pirátská strana / se souhlasem

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) pokládá za důležité udržovat aspoň nejzákladnější diplomatické vztahy s Ruskem, byť se jeho režim chová s ohledem na agresi vůči Ukrajině podle něho odporně. Lipavský v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News ale nesouhlasil s názorem poslance opozičního hnutí ANO Radka Vondráčka, podle kterého se ve veřejném prostoru málo diskutuje o míru nebo o příměří mezi Ruskem a Ukrajinou.

„Diplomatické styky s Ruskou federací máme a říkám, že je důležité alespoň mít nějaké úplně ty nejzákladnější diplomatické styky, byť s režimem, který se chová takto odporně,“ řekl Lipavský. Ministr zahraničí ocenil postoj sněmovního zahraničního výboru, který ve čtvrtek označil v usnesení současný ruský režim za teroristický. Podle Lipavského je důležité pojmenovávat věci pravými jmény navzdory tomu, že právní důsledky usnesení nejsou podle něho nijak zásadní.

(Týdeník FORUM)

Vondráček sice uznal, že Rusko útočí na Ukrajině i na civilní cíle, ale zajímalo ho, zda usnesení výboru není jen gesto, či zda z něho něco vyplývá. „Tady jsem spíš skeptický,“ uvedl. Osvědčily se podle něho západní technologické sankce vůči Rusku, které v dlouhodobějším horizontu podle něho zpomalí ruský průmysl a vědecký pokrok. „Znamená to změnu na bojišti, když nebudou mít přístup například k čipům,“ řekl.

Vondráčkovi ve veřejné debatě chybí vůle soustředit se na ukončení konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. Málo se podle něho diskutuje o míru a řeší se tribunály pro potrestání ruských válečných zločinů a eskalace konfliktu. „To, že neprobíhá vůbec žádný dialog, není ku prospěchu věci,“ míní. Minimálně příměří by podle Vondráčka ušetřilo životy civilních obyvatel.

Lipavský oponoval, že před únorovou ruskou vojenskou invazí na Ukrajinu se vedla dlouhá jednání, a Rusko navzdory tomu vede „nesmyslnou a krvavou válku“. Ministr soudí, že není nikdo, kdo by tuto válku oslavoval, Rusko však posílá na bojiště další vojáky a výzbroj. „Jak se chcete bavit o míru?“ tázal se. Rusko podle Lipavského rozumí jen síle.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články