Rusko se musí zodpovídat ze zločinů na Ukrajině, shodli se Macron a Biden

Americký prezident Joe Biden (The White House / se souhlasem)

Americký prezident Joe Biden | FOTO: The White House / se souhlasem

Francie a Rusko jsou odhodlány nepolevit v úsilí, aby se Rusko zodpovídalo ze široce zdokumentovaných válečných zločinů, kterých se na Ukrajině dopouští jeho armáda i další proruské síly, včetně žoldnéřských skupin. Stojí to ve společném prohlášení po dnešním jednání prezidentů Francie a USA Emmanuela Macrona a Joea Bidena v Bílém domě. Biden dnes před novináři prohlásil, že s ruským prezidentem Vladimirem Putinem by se k jednání sešel jen po konzultacích v rámci Severoatlantické aliance a až ve chvíli, kdy by dal šéf Kremlu jasně najevo svůj úmysl ruskou agresi na Ukrajině ukončit.

Prezidenti se shodli, že Ukrajinu budou v jejím odporu proti ruské invazi podporovat tak dlouho, jak to bude nutné. Chtějí podpořit její odolnost v zimě například posílením dodávek protileteckých systémů a vybavení potřebného k opravám ukrajinské energetické sítě, na kterou nyní ruské síly opakovaně útočí.

Putinova propaganda se za deset měsíců války výrazně proměnila. (ČTK)

Macron na tiskové konferenci po jednání Bidenovi poděkoval za podporu Ukrajině, která se už od února brání ruské agresi. „Tato válka má přímý vliv na Evropu a Spojené státy se do našeho společného snažení rozhodly investovat mnoho,“ řekl Macron. Dodal, že společným cílem Francie a USA je udržitelný mír a Bidenův jednoznačný postoj je pro jeho dosažení zásadní.

Ruská invaze na Ukrajinu vedla k rozkladu už tak špatných diplomatických vztahů mezi Ruskem a Západem v čele se Spojenými státy. Jejich prezident dnes poznamenal, že s Putinem nyní nemá v úmyslu jednat. Sešel by se s ním prý pouze v případě, že by Putin prokázal úmysl válku ukončit, což podle Bidena zatím neudělal. „Až se tak stane, po poradě s našimi partnery v NATO se s ním rád sejdu a pobavím se s ním,“ řekl Biden.

Macron naproti tomu dnes v Bílém domě oznámil, že s Putinem bude hovořit už v následujících dnech. „Budu s ním nadále mluvit, protože se neustále snažíme předejít další eskalaci. Budu chtít mluvit například o bezpečnosti jaderných elektráren,“ řekl francouzský prezident. Macron s Putinem v průběhu více než devět měsíců pokračující ruské invaze na Ukrajinu hovořil už několikrát bez jasného očividného výsledku.

Řešením konfliktu na Ukrajině je podle Macrona vyjednávání mezi válčícími stranami. „Nikdy ale nebudeme Ukrajince tlačit ke kompromisu, který pro ně není přijatelný. Protože jsou tolik stateční a brání své životy, svoji zemi a naše hodnoty. Chceme udržitelný mír a respektujeme právo Ukrajiny rozhodnout, kdy a za jakých podmínek bude jednat o svém území,“ prohlásil Macron.

Rusko a Ukrajina musí podle něj najít cestu k vyjednávacímu stolu. „Ve správnou chvíli a za podmínek, které si určí Ukrajinci, jim pomůžeme zajistit mír,“ prohlásil francouzský prezident. Přímá jednání ukrajinské a ruské delegace se uskutečnila naposledy na konci března a neměla žádný výsledek. K jednání a dialogu vyzvaly i další světové mocnosti včetně Číny, Indie nebo Turecka.

Přímá jednání mezi Ruskem a Ukrajinou však zatím v dohlednu nejsou. List Ukrajinska pravda v listopadu s odvoláním na mluvčího Kremlu informoval, že ruské útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu mají za cíl přinutit ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského k jednáním. Ukrajina uvádí, že rozhovory neodmítá, nechce ale jednání založená na ruských ultimátech a nechce jednání přímo s ruským prezidentem Putinem. Podmínkou Kyjeva také je, že ruská vojska opustí celé území Ukrajiny.

Macron a Biden dnes hovořili také o situaci v oblasti Indo-Pacifiku, postoji vůči Íránu, který podle obou prezidentů nesmí dospět k vyvinutí jaderné zbraně, ale dotkli se také otázek světové potravinové bezpečnosti, klimatických změn, energetiky i vesmíru.

V souvislosti s postojem k Číně se Biden a Macron dohodli, že budou koordinovat své reakce na „výzvy, které představuje, především v oblasti lidských práv“. S Čínou hodlají spolupracovat „v důležitých globálních otázkách“, například právě při řešení změny klimatu.

„Kdybych měl vyjmenovat, v jakých všech oblastech Spojené státy a Francie spolupracují, byli bychom tu do večeře,“ řekl Biden na tiskové konferenci po jednání s Macronem.

Prezidenti se i s manželkami Jill Bidenovou a Brigitte Macronovou znovu setkají později večer u státní večeře v Bílém domě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články