Ruští vojáci se na Ukrajině dopouštějí genocidního chování a jejich snahou je mimo jiné zničit ukrajinský lid, uvádí první nezávislá zpráva, podle které je o tom dostatek důkazů. Americká televize CNN tuto informaci přinesla v předstihu.
„Tato válka je svou samotnou povahou genocidní – pokud jde o to, jaký jazyk Rusové používají nebo způsob, jakým válku vedou. To je naprosto jasné,“ řekl pro CNN Azeem Ibrahim z New Lines Institute. Přes třicet předních právních vědců a expertů na genocidu se podepsalo pod právní závěry, které Rusko obviňují z porušení několika článků Úmluvy OSN o genocidě, uvedl iROZHLAS. Pojem genocida označuje zločin vyvražďování a vyhlazování příslušníků národních, etnických, náboženských a rasových skupin.
O tom, že Rusko páchá na Ukrajině genocidu, hovořil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už na začátku března: „Je to zločin proti národu. Protože říkat denacifikace, a pak bombardovat civilisty je genocida ukrajinského národa.“
Americký prezident Joe Biden pak o měsíc později uvedl, že si stojí za tvrzením, že Rusko páchá na Ukrajině genocidu. Ruského prezidenta Vladimira Putina přitom obvinil ze snahy „zničit myšlenku, že je možné být Ukrajincem“. Kreml s tímto prohlášením důrazně nesouhlasil.
Nezávislá zpráva přišla s varováním před bezprostředním rizikem genocidy v Ruskem okupovaných částech Ukrajiny. Tato obvinění dokládá několika důkazy – případy masového zabíjení civilistů, nucených deportací, dehumanizující a antiukrajinské rétoriky užívané v nejvyšších patrech Kremlu atd.
Spolupracovaly na ní americký think-tank New Lines Institute for Strategy and Policy a kanadský Raoul Wallenberg Centre for Human Rights. „Shromáždili jsme špičkové právní experty z celého světa, kteří poté prozkoumali všechny důkazy, a došli k závěru, že Ruská federace nese odpovědnost za porušení Úmluvy o genocidě na Ukrajině,“ řekl CNN Azeem Ibrahim. Ibrahim navštívil Ukrajinu v březnu, aby pro zprávu shromáždil důkazy.
„Jde o velmi důkladné a podrobné zkoumání rozsáhlých důkazů,“ řekl. „Zatím jsme viděli, že tato válka je svou povahou genocidní, pokud jde o používaný jazyk a způsob, jakým je vedena. To je velmi, velmi jasné.“
Úmluva OSN o genocidě stanovuje jejím signatářům zákonnou povinnost genocidě zabránit. Zpráva tedy vyzývá mezinárodní společenství, aby jednalo. „Nemáme vůbec čas, věříme, že existuje velmi vážné riziko genocidy,“ řekl Ibrahim. „Každá země, která je signatářem Úmluvy o genocidě, a to je 151 zemí včetně Ruské federace, musí udělat vše, co je v jejích silách, aby tomu zabránila, jinak bude také porušovat úmluvu.“
V jedné části zpráva situaci na Ukrajině přirovnává k masakru ve Srebrenici v roce 1995: „Podrobnosti o masové vraždě více než 7 000 bosenských muslimských chlapců a mužů ve Srebrenici se objevily před Mezinárodním společenstvím teprve tehdy, kdy bylo příliš pozdě na to, aby se genocidě zabránilo. V roce 2022 máme možnost sledovat podobná zvěrstva přesně ve chvíli, kdy odehrávají, a odpovídajícím způsobem tak reagovat.“