Rusko se pokusilo Navalného otrávit dvakrát. Do Berlína měl přiletět mrtvý, tvrdí tajné služby

Alexej Navalnyj  (Instagram/Alexej Navalnyj)

Alexej Navalnyj | FOTO: Instagram/Alexej Navalnyj

Rusové se měli pokusit otrávit opozičního politika Alexeje Navalného i na druhý pokus. Podle západních zpravodajských služeb se tak mělo stát před leteckým převozem do nemocnice v Berlíne, informoval britský deník The Times. Moskva jakékoli obvinění stále odmítá.

Čtyřiačtyřicetiletý opoziční politik letěl letos v srpnu ze sibiřského Tomsku do Moskvy, když se mu udělalo nevolno. Letadlo proto nouzově přistálo v Omsku, kde byl následně hospitalizován. „Kdyby nebylo té souhry šťastných okolností, že piloti nouzově přistáli v Omsku, že ambulance byla okamžitě na letišti a do hodiny a půl mi dali atropin, zemřel bych,“ vylíčil v říjnu Navalnyj v rozhovoru pro německý deník Der Spiegel.

Dominik Feri (Roman Černý)

Zprávy o otravě potvrdila berlínská klinika Charité, kam byl ještě v srpnu Navalnyj převezen z nemocnice v Omsku. Němečtí lékaři v jeho těle našli stopy novičoku. V říjnu pak otravu potvrdila také Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

Z pokusu o vraždu opozičního politika je podezřelá Moskva, která to však několikrát popřela. Podle deníku The Times se ale Rusko nepokusilo největšího kritika Vladimira Putina otrávit jen jednou. Podruhé se tak mělo stát právě před převozem z Omsku na kliniku do Německa. Britský deník se odvolává na zdroj ze západních zpravodajských služeb. „Počítalo se s tím, že při příletu do Berlína už bude po smrti,“ cituje The Times svůj zdroj.

I podíl na druhém pokusu otrávit Alexeje Navajného Rusko odmítá. K otravě opozičního lídra se už v létě ostře vyjádřila spolková kancléřka Angela Merkelová a také představitelé ekonomicky nejvyspělejších států světa G7.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo pak prohlásil, že existuje velká pravděpodobnost, že byl Navalnyj otráven na pokyn vysokých ruských úředníků.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]