Rusko se potácí na okraji covidové propasti, Moskvu čeká tvrdý lockdown

Ilustrační foto. (Pixabay/AlexFedini)

Ilustrační foto. | FOTO: Pixabay/AlexFedini

V pokusu zbrzdit strmě rostoucí počet nemocných s covidem-19 zavede ruská metropole Moskva od příštího týdne na deset dní tvrdý lockdown. Oznámil to starosta města Sergej Sobjanin ve chvíli, kdy země zažívá dosud největší nápor pandemie. Politik navíc očekává, že situace se ještě nějakou dobu bude dál zhoršovat.

„V nadcházejících dnech dosáhneme rekordních přírůstků případů covidu,“ napsal Sobjanin na svém blogu krátce před tím, než oznámil striktní restrikce. Ty budou v platnosti od 28. října do 7. listopadu. „Během této doby by práce ve všech společnostech a organizacích na území Moskvy měla být pozastavena,“ nastínil lockdown starosta ruské metropole. Výjimek má podle něj být minimum.

Miloš Zeman se svým poradcem Martinem Nejedlým (ČTK)

Už dříve tento týden vedení města nařídilo všem neočkovaným starším 60 let a neočkovaným, které trápí chronické zdravotní problémy, aby zůstali doma po následující čtyři měsíce, tedy až do konce února 2022. Jak připomíná americká CNN, covidová krize v Rusku se prohlubuje a představitelé státu začali otevřeně přiznávat, že zemi čeká náročná zima.

Jasným důkazem jsou i čísla z posledních dní, kdy úřady několikrát po sobě ohlásily rekordní přírůstky nakažených i mrtvých s covidem. Poslední nelichotivý milník je z této středy, kdy podle oficiálních statistik nemoci podlehlo za jediný den 1028 lidí. Ruský premiér Michail Mišustin na úterním zasedání zvláštní pracovní skupiny ke covidu-19 řekl, že tlak na zdravotnická zařízení se povážlivě zvyšuje. Guvernér Orelské oblasti nedávno zašel ještě dál, když varoval, že jeho region už nemá žádné kapacity k hospitalizaci dalších pacientů s covidem.

Experti vidí za problémy hned několik příčin – vakcinace proti koronaviru je v Rusku velmi pomalá, zdravotní systém přetížený a nepomáhá to, že velká část tamějších obyvatel vládě v otázce pandemie nedůvěřuje. Snahy zastavit šíření nákazy brzdí fakt, že v zemi není plně očkována ani třetina populace. A to navzdory tomu, že jsou k dispozici hned čtyři „domácí“ vakcíny. V úterý Rusy k tomu, aby se nechali naočkovat, vyzval mluvčí prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články