Rusko se přeskupuje. Není čas váhat, prohlásil v Ramsteinu šéf Pentagonu

Ministr obrany USA Lloyd Austin (Spc. XaViera Masline, wikimedia, CC BY-SA 4.0)

Ministr obrany USA Lloyd Austin | FOTO: Spc. XaViera Masline, wikimedia, CC BY-SA 4.0

Americký ministr obrany Lloyd Austin v pátek při zahájení dalšího setkání spojenců na americké základně v německém Ramsteinu vyzval je k větší pomoci Ukrajině. Podle Pentagonu nastává rozhodující okamžik, podle něhož se bude válka nadále odvíjet.

„Toto je určující okamžik. Rusko se přeskupuje, rekrutuje vojáky a snaží se přezbrojit. Teď není čas otálet. Ukrajinský lid nás sleduje. Sleduje nás Kreml. A sleduje nás i historie. Takže neustoupíme. A nezakolísáme v našem odhodlání pomoci Ukrajině bránit se proti ruské imperiální agresi,“ prohlásil americký ministr obrany.

Ilustrační foto (AdobeStock)

Podle Austinových slov je Rusko stále nastaveno na agresi a dobývání cizích území. „Ruské síly zesílily své strašlivé útoky a zabily mnoho nevinných Ukrajinců,“ poznamenal ministr.

„Znovu jsme viděli brutalitu ruské vojenské volby jen před několika dny ve městě Dněpr,“ dodal Llolyd Austin s odkazem na další bombardování civilních cílů.

Šéf Pentagonu Ukrajině vzkázal, že „toto je pro Ukrajinu určující okamžik v rozhodujícím desetiletí pro svět“, a ujistil ji, že spojenci budou „podporovat ukrajinskou sebeobranu tak dlouho, jak to bude potřeba“.

Zároveň připomněl, že ruské útoky jsou navrženy tak, aby decimovaly civilisty, a zlomily tak bojového ducha Ukrajiny. Ale Ukrajina „neselhala a její lid inspiroval celý svět,“ zakončil vystoupení Lloyd Austin.

Prostřednictvím videomostu oslovil účastníky i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Vyzval k urychlenému jednání o dalších zbraních, které Ukrajina potřebuje, aby se dokázala ubránit ruským nájezdníkům. „Jste silní lidé mocných zemí. Vyzývám vás, abyste přijali rozhodnutí, která mohou ruské zlo zbavit veškeré moci. Je ve vaší moci vyhrát,“ apeloval na představitele západních spojenců Volodymyr Zelenskyj.

Dodal, že účastníci probíhající schůzky jsou schopni dodat dělostřelectvo a také letadla, která dokážou ruský teror zastavit. „Musíme jednat rychle. Kreml je třeba zastavit. Kreml musí prohrát,“ vyzval shromáždění ukrajinský prezident. Ukrajina podle jeho slov potřebuje nyní hlavně rakety delšího doletu a bojové letouny F-16.

„Mohu vám poděkovat stokrát, vezmeme-li v úvahu vše, co jsme již udělali. Ale stovky díků nejsou stovky tanků. Všichni můžeme říct tisíc slov, ale slova nemohou nahradit zbraně, které jsou potřeba proti ruskému dělostřelectvu nebo protiletadlovým střelám, které jsou nutné k ochraně lidí před ruskými nálety,“ prohlásil Zelenskyj.

Již dříve bylo oznámeno, že nizozemská vláda je potenciálně připravena diskutovat o poskytnutí stíhaček F-16 Ukrajině, pokud Kyjev takový požadavek vznese.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články