Rusko se snaží obnovit ofenzivu u Doněcku. Významných úspěchů se mu ale dosáhnout nepodaří, píše ISW

Ilustrační foto (Ministry of Defense of Ukraine / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0)

Ilustrační foto | FOTO: Ministry of Defense of Ukraine / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0

Ruská armáda se pravděpodobně snaží využít mobilizované lidi k obnovení ofenzivy u Doněcku. Zřejmě se jí ale nepodaří dosáhnout operačně významných úspěchů, píše Institut pro studium války (ISW) ve svém novém hlášení. Prezident Putin prý dále pokračuje ve vytváření podmínek pro skrytou mobilizaci v Rusku. To podle ISW značí, že částečná mobilizace nevytvořila dostatečné síly pro jeho cíle na Ukrajině, přestože tvrdí opak.

Vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil generál Valerij Zalužnyj v pátek 4. listopadu oznámil, že ruské síly ztrojnásobily intenzitu bojových akcí na některých úsecích fronty, přičemž denně provedou až 80 útoků. Ruské útoky se v současné době soustřeďují ve směru na Bachmut, Avdijivku a západní Doněckou oblast.

()

Těchto měst se podle ISW Rusko snaží zmocnit, aby mohlo oznámit určitý druh úspěchu před vyhlášením osvobození Donbasu. Dobytí těchto měst by ale Rusku nezajistilo kontrolu nad celým regionem.

Zjevné zintenzivnění ruských výpadů v Doněcké oblasti pravděpodobně naznačuje, že ruské síly chybu, kdy na útočné výpady vyčlenily nedostatečnou kapacitu branců, opakují na celém úseku fronty. Zvýšené množství personálu na frontových pozicích může ruským silám umožnit dosáhnout určitých úspěchů v Doněcké oblasti, ale špatný výcvik, logistika a velení jim budou i nadále bránit dosáhnout operačně významných úspěchů, které by podstatně ovlivnily průběh nebo výsledek války.

Prezident Vladimir Putin podle ISW v Rusku pravděpodobně vytváří podmínky pro pokračování skryté mobilizace, což naznačuje, že částečná mobilizace nevytvořila dostatečné síly pro jeho cíle na Ukrajině, přestože tvrdí opak.

V pátek prezident Putin oznámil, že ruské síly mobilizovaly 318 tisíc mužů z povolených 300 tisíc díky náboru dobrovolníků v průběhu mobilizace, a dodal, že Rusko již vyčlenilo 49 tisíc mužů pro bojové mise. Putinova tvrzení o úspěšné a dokončené mobilizaci jsou ale v rozporu s jeho výnosem, který umožňuje ruským úředníkům mobilizovat občany s nevyřešenými odsouzeními za některé závažné trestné činy.

Putin pokračuje ve skryté mobilizaci v Rusku tím, že se snaží motivovat k dobrovolné službě nebo stanovit podmínky pro mobilizaci odsouzených. Vzhledem k tomu, že ještě nepodepsal rozkaz o ukončení mobilizace, mohou ustanovení povolující mobilizaci vězňů také naznačovat, že se Putin snaží předejít sociálnímu napětí tím, že stanoví podmínky pro mobilizaci odsouzených namísto civilních ruských mužů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články