Rusko se stáhne z Ukrajiny, ale bude tvrdit, že nad NATO vyhrálo

Vladimir Putin (Kremlin.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Vladimir Putin | FOTO: Kremlin.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0

Ve zločinecké válce proti Ukrajině začalo Rusko vysílat první signály, že agresivní válka neprobíhá podle jeho představ. Jsou tu signály o připravenosti k jednání, a to i bez prostředníků.

Tyto zatím naprosto bezvýznamné signály samozřejmě znamenají jediné – jsou to signály SOS, avšak zatím vysílané nikoli na mezinárodní, ale na konceptuální frekvenci. Jejich obsah není legální, ale koncepční. Vychází z představ o zázemí. Zdá se, že někteří prozíravější Rusové, a to i z řad Putinových stoupenců, začínají vážně přemýšlet o své budoucnosti.

Andrej Babiš (ANO) (Evropská unie)

Mafiánská a nelegitimní vlast pravděpodobně začíná zvažovat své možnosti. Vlast se může čistě teoreticky vyplatit. Chápe, že bude muset zaplatit škody způsobené nevyprovokovanou agresí proti Ukrajině. Jenomže peníze vlasti jsou již zmrazeny. Jedná se o částku v řádu 350 miliard rublů (cca 123 miliard Kč).

Za předpokladu, že výše škody bude bilion rublů nebo ještě více, může si vlast uvědomit, že nemá žádné možnosti a bude muset platit. Především penězi oligarchů. V části, která patří oligarchům, nikoliv vlasti. Pro vlast stejně nic neznamenají. Pokud si někdo myslí, že osud darebáků jako Abramovič, Usmanov, Děripaska, Potanin, Friedman a dalších jim podobných je pro Rusko nějakým přínosem, tak se šeredně mýlí.

Vlast je chrání jen do té míry, do jaké jsou jí užiteční, a když přestanou být, tak se jich s klidným svědomím zbaví. Vlast dokonce bude moci stáhnout vojska z Ukrajiny. A dokonce to bude prezentovat jako vítězství nad NATO, které chtělo porazit a rozdělit velkou ruskou vlast, ale nepovedlo se jí to. To znamená, že ji bude snadno prezentovat jako velké vítězství na vzdálených místech, zejména proto, že jeho důvody jsou jasné: více než sto tisíc zabitých, zraněných a mnohonásobně zmrzačených. To samozřejmě k velkému vítězství nestačí, ale tvůrčí propaganda si s takovými „detaily“ dokáže poradit.

Putinova propaganda se za deset měsíců války výrazně proměnila. (ČTK)

Zločinecká a nelegitimní vlast bude dokonce schopna chránit válečné zločince. Vždyť vlast si uvědomuje, že je lepší ztratit jenom část než ztratit všechno. Není přece hloupější než velký manipulátor. Takže se něco stane s naší domovinou, ale něco jí zbude.

A co se stane s NÁMI? S těmi, kdo ve vlast věří? A dokonce i s těmi, kteří v ní nevěří, ale jen doma v kuchyni nebo na gauči, protože jinde mají strach ? Nic se nestane! Nebo spíše bude zaručeno, že „půjdete do nebe“.

Po válce s Napoleonem v roce 1812 car Alexandr I. ve svém poděkování Stavům slíbil, že někteří lidé budou odměněni Bohem. A neklamal. Proto mají tuto možnost i současní Rusové. Koneckonců ruští/sovětští/ruští vládci nikdy neklamou.

Autorem je Vitalij Ginzburg, ruský podnikatel žijící v České republice.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články