Rusko snad nechce vyhrát válku, podivují se ruští bloggeři, kritizují armádu a velebí vraždu

Prezident Volodymyr Zelenskyj s ukrajinskými vojáky v osvobozeném Chersonu (Staff of the Armed Forces of Ukraine / se souhlasem)

Prezident Volodymyr Zelenskyj s ukrajinskými vojáky v osvobozeném Chersonu | FOTO: Staff of the Armed Forces of Ukraine / se souhlasem

Poté, co do osvobozeného Chersonu přijel Volodymyr Zelenskyj, začali ruští bloggeři, kteří podporují Putinovu politiku a ruskou agresi, kritizovat ruskou armádu, jak je možné, že se ukrajinský prezident mohl pohybovat volně jen pár kilometrů od ruských jednotek, aniž by se musel čehokoliv obávat.

Bloggeři si většinou stěžovali, že Volodymyr Zelenskyj se mohl pohybovat zcela volně, a naprosto vážně se ptali, proč ruské síly v tom okamžiku nezahájily přímý útok na ukrajinskou hlavu státu.

Jeden z těchto bloggerů dokonce poznamenal, že to ukazuje, že Rusko nechce vyhrát válku, a kritizoval ruské síly, že dovolily Zelenskému vkročit na „ruské území“.

Většinou se však reakce na ztrátu pravého břehu a Chersonu posunuly od relativně ospravedlňujícího jazyka, který podporuje stažení vojsk jako strategicky správné rozhodnutí, k textům namířeným proti ruským vojenským neúspěchům. Podle zahraničních analytiků to naznačuje, že na ruské vojenské vedení bude pravděpodobně vyvíjen tlak, aby zajistilo přímější zisky v Doněcké oblasti a dalších okupovaných oblastech.

Zároveň se bloggeři věnují i zveřejnění popravy Jevgenije Nužina, jednoho z wagnerovců, který se dobrovolně vzdal Ukrajincům, krátce bojoval proti Rusům, a nakonec skončil v jejich zajetí. Tento propuštěný odsouzený vrah byl brutálně ubit kladivem. Někteří dokonce jeho vraždu přirovnali k zavraždění Lva Trockého, kterého na přímý Stalinův rozkaz zabili v Mexiku.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články