Rusko souhlasí s návrhem České republiky na jednání o česko-ruských vztazích

Místostarosta Prahy 6 Jan Lacina (STAN) a socha maršála Koněva  (FB Jana Laciny)

Místostarosta Prahy 6 Jan Lacina (STAN) a socha maršála Koněva | FOTO: FB Jana Laciny

Česká republika se pokouší zlepšit česko-ruské vztahy, které procházejí turbulencí kvůli odstranění pomníku kontroverzního sovětského maršála Koněva, o němž rozhodlo zastupitelstvo městské části Praha 6. Podle poradce předsedy vlády Cyrila Svobody (KDU-ČSL) jsou tyto vztahy nejhorší od podpisu smlouvy o přátelství z roku 1993. Svoboda velmi vítá, že ruská strana na požadavek České republiky kývla a chce jednat. Řekl to v rozhovoru pro Českou televizi.

Rusko svůj souhlas s konzultacemi s Českou republikou oznámilo na webu svého velvyslanectví v Praze. ČR podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) o jednání požádala mimo jiné k vyjasnění sporů o odstranění pražské sochy sovětského maršála Ivana Koněva, uvedl ministr v úterý ve Sněmovně.

Ruská ambasáda vydala toto sdělení:

„8. května 2020 ruská strana oficiálně oznámila české straně svůj souhlas s uspořádáním konzultací v souladu s článkem 5 Smlouvy mezi Ruskou federací a Českou republikou o přátelských vztazích a spolupráci z roku 1993 na téma nejnaléhavějších otázek vzájemných vztahů, k nimž momentálně patří především plnění mezinárodněprávních závazků ve věci udržování historických a vojenských pomníků.“

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov minulý týden uvedl, že očekává českou reakci na návrh Ruska zahájit dialog o odstranění Koněvova pomníku, které považuje za „hrubé porušení“ dohody o přátelských vztazích z roku 1993. České ministerstvo zahraničí už počátkem dubna uvedlo, že odstranění Koněvovy sochy z náměstí Interbrigády v Praze 6 neporušuje žádnou z česko-ruských smluv.

Ještě předtím česká diplomacie oznámila, že pokud bude socha umístěna na důstojném místě, dostojí Česko svým závazkům z česko-ruské smlouvy. Podle Prahy 6 by socha měla být umístěna v připravovaném Muzeu paměti 20. století. Petříček koncem dubna Hospodářským novinám řekl, že Česko je připraveno jednat o přesunu Koněvovy sochy do Ruska.

Smlouva o přátelských vztazích a spolupráci, kterou Česko a Rusko uzavřely v roce 1993, hovoří o přátelském rozvíjení vztahů a dodržování zásad rovnosti, nepoužití hrozby silou a nevměšování do vnitřních záležitostí. Dokument mluví i o spolupráci v kultuře, ochraně historických památek nebo o rozvíjení obchodních vztahů.

Socha vojevůdce, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku v roce 1956, stála v Praze od roku 1980. Praha 6 nechala sochu odstranit na počátku dubna. Ruská diplomacie proti tomu protestovala a ruské orgány zahájily trestní stíhání proti představitelům Prahy 6, což ovšem české ministerstvo zahraničí označilo za nepřípustné.

Česko-ruské vztahy jsou v poslední době napjaté i kvůli dalším krokům pražských radnic. Ruské protesty vyvolalo vybudování památníku v pražských Řeporyjích protisovětským vlasovcům, kteří se na konci druhé světové války podíleli na osvobození Prahy. Nevoli vzbudilo také rozhodnutí pražského magistrátu pojmenovat náměstí, kde sídlí ruská ambasáda, po zavražděném ruském opozičním politikovi Borisi Němcovovi.

Média informovala o pracovníkovi ruských tajných služeb, který do Prahy přicestoval údajně s jedem ricinem. Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) a starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) dostali policejní ochranu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]