Röttgen: Rusko své oponenty tráví a vraždí tak, aby každý pochopil, že je za úderem mocenský aparát

screenshot, Das Erste

Předseda zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen | FOTO: screenshot, Das Erste

Případ otravy ruského opozičního politika a kritika Kremlu Alexeje Navalného je další událostí v řadě, která obnažuje samu cynickou podstatu fungování putinovského Ruska. „Jeho mocenský aparát vraždí své oponenty záměrně tak, aby každý věděl, kdo za úderem stojí. A on to také každý ví,“ shrnul situaci šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen.

Rusko se chová stále podle téhož vzorce. Všechno popírá. Současně ovšem tráví a vraždí takovým způsobem, aby každý věděl, že tím, kdo udeřil, je jeho mocenský aparát, zdůraznil Norbert Röttgen v diskuzním pořadu moderátorky Anne Will na televizní stanici Das Erste. Röttgen v této souvislosti přivítal, že německá vláda rovnou na základě známých okolností vyzvala ruskou vládu, aby případ otravy Navalného bojovou nervově paralytickou látkou kategorie „novičok“ objasnila.

Röttgen, který zjevně nepostrádá smysl pro humor, ovšem jedním dechem vyjevil i značnou skepsi stran toho, že by Kreml německému požadavku vyhověl. „Chovám jasné očekávání, co se stane – nestane se nic,“ poznamenal k pobavení ostatních účastníků debaty s tím, že se Rusko chová stále podle téhož vzorce, kdy tamní moc vše popírá, ale své oponenty tráví a vraždí tak, aby nebyl nikdo na pochybách, kdo za úderem stojí. „Vždyť je to jeden z celé série případů (…) Ten případ je jednoznačný a jasný a každý to také ví – a také to má vědět,“ upozornil na zastrašující účel otravy Navalného.

Není pochyb o tom, že německá vláda svou výzvu Kremlu myslí vážně. V srpnu uplynul rok od chvíle, kdy agent ruské rozvědky Vadim Krasikov za bílého dne v centru Berlína zastřelil Gruzínce čečenského původu Zelimchana Changošviliho a při následném nemotorném jednání se nechal chytit. Jeho případ má na striktní postoj německých politických špiček k ruskému trávení a vraždění oponentů zásadní vliv.

Možná právě proto ve studiu přítomný veterán německé diplomacie a šéf mnichovské bezpečnostní konference Wolfgang Ischinger prohlásil, že pokud Rusko nepřispěje k objasnění otravy Navalného, tak si nedokáže představit, že by ministr životního prostředí, natož samotná kancléřka, v příštích měsících slavnostně zahajovali provoz druhé větve ruského plynovodu Nord Stream. „Přinejmenším jeho zprovoznění si nedovedu představit jako politický akt, za který bychom se mohli postavit,“ prohlásil dotyčný diplomat a bezpečnostní expert.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner