Rusko unáší ukrajinské civilisty a tvrdí, že je zachraňuje. Dětem by prý na Ukrajině odebrali orgány

Ukrajinské děti, ilustrační foto (ČTK / AP / Evgeniy Maloletka)

Ukrajinské děti, ilustrační foto | FOTO: ČTK / AP / Evgeniy Maloletka

Organizace Human Rights Watch (HRW) již 1. září uvedla, že „ruští a s Ruskem spříznění úředníci násilně převezli ukrajinské civilisty do oblastí Ukrajiny okupovaných Ruskem nebo do Ruské federace, což je závažné porušení válečného práva rovnající se válečnému zločinu a potenciálnímu zločinu proti lidskosti“. Rusko ve své propagandě naopak tvrdí, že lidi zachraňuje a že trpět bude ten, kdo na Ukrajině zůstane. Osud unesených dětí připomněl v pondělí také prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zpráva HRW se zabývala takzvanou filtrací, což je proces prověřování, během něhož byli Ukrajinci internováni s minimálními nebo žádnými právy. Ruské orgány systematicky podrobovaly Ukrajince „formě povinné bezpečnostní kontroly, při níž obvykle shromažďovaly biometrické údaje civilistů, včetně otisků prstů a snímků obličeje zepředu a ze strany, prováděly osobní prohlídky a prohlídky osobních věcí a telefonů a dotazovaly se jich na jejich politické názory“.

(Týdeník FORUM)

Důležitou součástí „filtrace“ byly výslechy, které se často několikrát opakovaly. V některých případech, které potvrdila i Nezávislá mezinárodní vyšetřovací komise OSN pro Ukrajinu, byli deportovaní předaní do Ruské federace drženi týdny v detenčních centrech a vystaveni mučení.

Server EUvsDisinfo.eu zmiňuje prokremelské dezinformace, „které naznačují, že zatímco Rusko sirotky vítá, ty, kteří zůstanou na Ukrajině, čeká chmurný osud“. Nedávný „dokumentární film“ na RT, který je dostupný v angličtině, španělštině, francouzštině a ruštině, tvrdí, že nevládní organizace na Ukrajině sirotky loví, unášejí je, zabíjejí a poté jim odebírají orgány na prodej.

„Mnoho dětí přišlo při bombardování o rodiče,“ zní úvod k „dokumentu“. „Některé z nich neměly žádné blízké příbuzné ani přátele, ke kterým by mohly jít, a skončily v sirotčincích, kde se učily žít a vyrovnávat se s traumatem samy. Pokud zůstanou bez péče, mohou se snadno stát kořistí pro odběratele orgánů, kteří se vydávají za mezinárodní nadace snažící se sirotkům pomoci. Proto vedení sirotčinců velmi pečlivě prověřuje každého, kdo se k dětem přiblíží, aby se takové tragédii předešlo.“

EUvsDisinfo k tomu dodává, že taková tvrzení jsou starými kremelskými triky, které hraničí s konspirační posedlostí, a jsou zcela nepodložená. „Ruská logika týkající se invaze zůstává stejně chmurně a tvrdošíjně konzistentní jako její premisa: Rusko je dobro, Ukrajina je zlo. Přesto je světu zcela zřejmé, že obětí jsou právě ti, o nichž Rusko tvrdí, že jim pomáhá,“ připomíná web.

()

Ukrajina mezitím usiluje o mezinárodní pomoc při repatriaci tisíců dětí, které byly podle kyjevských zdrojů deportovány do Ruska. Jde nejméně o 11 000 dětí, jejichž jména jsou známa, uvedl v pondělí ve svém večerním videoposelství prezident Volodymyr Zelenskyj. „Ale to jsou jen ty, o kterých víme. Ve skutečnosti jich bylo uneseno více.“

Jestliže na jihu probíhá deportace pod rouškou „evakuace“, kdy Rusové záměrně vytvářejí podmínky, v nichž není možné na místě dále žít, a zároveň zakazují odchod na svobodnou Ukrajinu, pak na východě se Rusové uchylují k přímému nátlaku. Konkrétně v obci Markivka okupanti při provádění filtračních opatření naložili 40 místních obyvatel do autobusu a násilím je odvezli neznámým směrem, informuje tamní odbojové hnutí.

Proč se okupanti při všech svých problémech zabývají ještě unášením lidí? Co je cílem takového jednání? „Obránci lidských práv poukazují na to, že takových cílů může být ve skutečnosti několik a často se liší v závislosti na regionu. Podle Serhije Movčana, když se na konci března ruská armáda stáhla ze severu Ukrajiny do Běloruska a Ruska a opustila Sumskou, Černihivskou a Kyjevskou oblast, byli civilisté využíváni jako živé štíty, které kryly vybavení okupantů,“ píše web slidstvo.info. Je popsán případ, kdy unesení byli převezeni do Černobylu a nuceni tam pracovat při nakládání věcí ukradených okupanty. Někteří unesení byli civilisté, kteří pomáhali ukrajinské armádě při zaměřování ruských cílů. Rusové je považují za válečné zajatce, ačkoliv formálně se o bojovníky nejedná a nemělo by se s nimi tak zacházet.

Jedním z cílů může být také prostě msta. Zdá se však, že cíle těchto únosů jsou stejné. Aktivista Serhij Movčan se domnívá, že Rusko vede válku za účelem fyzického zničení Ukrajiny a ukrajinského lidu jako takového. „Já bych je (civilisty) klasifikoval jako rukojmí. A pak můžeme skutečně říci, že Rusko je teroristický stát.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články