Rusko utrpělo značné ztráty. Je to pro nás obrovská tragédie, přiznal mluvčí Kremlu

Tiskový mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov (Kremlin.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Tiskový mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov | FOTO: Kremlin.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov v rozhovoru se stanicí Sky News pronesl dosud bezprecedentní výrok, že Rusko na Ukrajině utrpělo značné ztráty. Ruská strana tím poprvé od 24. února, kdy invaze začala, přiznala nezdar své vojenské operace. O růstu ztrát ukrajinských sil ve čtvrtek informovalo i ruské ministerstvo obrany.

„Máme značné ztráty, je to pro nás obrovská tragédie,“ prohlásil doslova ve čtvrtek Peskov v rozhovoru pro britskou televizi Sky News. Rusko podle něj doufá, že „speciální operace“ na Ukrajině skončí v dohledné době.

Výroky Putinova mluvčího převzala řada oficiálních ruských médií, třebaže mu některá nevěnovala odpovídající prostor a umístění. O neúspěchu ruské armády informovala kupříkladu i RIA Novosti.
Řada pozorovatelů označila výrok mluvčího ruského prezidenta za přiznání faktické vojenské katastrofy ruské armády. 

Na obranu ruské agrese Peskov řekl, že jedním z cílů „speciální vojenské operace na Ukrajině“ je předejít třetí světové válce. „Představte si situaci, kdy Ukrajina jako člen NATO přemýšlí o navrácení Krymu a zaútočí na Rusko a ruský Krym. Při aplikaci článku 5 Severoatlantické smlouvy budou muset země NATO, mající jaderné zbraně, bránit Ukrajinu a mohla by propuknout třetí světová válka. To, co se nyní provádí, nás ochrání před hrozbou takové války,“ uvedl Peskov.

Peskov v rozhovoru pro Sky News také prohlásil, že Moskva plánuje vojenskou operaci proti Ukrajině brzy ukončit diplomatickou cestou, ale znovu uvedl, že je přitom třeba dosáhnout stanovených cílů.

Ukrajinský generální štáb podle agentury Ukrinform tvrdí, že Moskva dosud ztratila 18 900  vojáků, zatímco Rusko přiznalo pouze 1351 padlých. Ukrajina také tvrdí, že Rusko ztratilo mimo jiné o 698 tanků, 1891 bojových obrněných vozidel, 332 dělostřeleckých systémů, 108 salvových raketometů, 55 systémů protivzdušné obrany, 150 letadel, 135 vrtulníků, 1358 vozidel, 111 bezpilotních letounů, 76 cisteren a čtyři raketová odpalovací zařízení.

(Týdeník FORUM)

Ruská armáda od začátku „zvláštní vojenské operace“, jak Moskva nazývá vojenskou invazi na Ukrajinu, hlásí mimo jiné zničení 125 letadel, 93 vrtulníků, 413 bezpilotních letounů, 227 protiletadlových raketových systémů, 1987 tanků a dalších obrněných bojových vozidel, 218 raketometů, 866 děl a minometů. Podle agentury TASS to ve čtvrtek oznámil mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.

Ruská služba stanice BBC ve středu uvedla, že zhruba 20 procent dosud identifikovaných padlých ruských vojáků na Ukrajině jsou důstojníci.

Publicista a komentátor Jefim Fištejn se domnívá, že Peskovova slova lze vyložit dvojím způsobem: „Buď Rusko hraje hru na dobrého a zlého vyšetřovatele, přičemž Peskov měl zatím v popisu práce nastavovat laskavější tvář, nebo se jedná o rozkol v řadách ruského vedení. Část funkcionářů totiž nesdílí Putinovy názory a bylo to patrné už předtím. Základními cíli bylo porazit zcela Ukrajinu, obsadit ji a provést takzvanou ‚denacifikaci‘. Část vedení by se nyní nejspíš spokojila jen se splněním aspoň s nějakým dílčím výsledkem, aby to bylo možné vydávat za úspěch. O Peskovovi už nějakou dobu kolují ‚fámy‘, nikoli ve smyslu nějakých pověstí, ale jde o mínění analytiků, že Peskov má s Putinem rozpory a bude odstaven. Pokud by akle šlo jen o onu už zmíněnou hru na hodného a zlého, můžeme čekat brzo nějaké Putinovo tvrdé prohlášení. Výsledky na bitevním poli jsou v každém případě pro Rusko zdrcující.“

Politický geograf Michael Romancov soudí, že od Peskova je onen výrok o ztrátách a obrovské tragédii „buď komunikační chyba, nebo špatně pochopil otázku“, popřípadě se přestal kontrolovat. Na oficiálních ruských serverech není k zatím k nalezení nic, co by Peskovovým slovům odpovídalo. Michael Romancov se rozhodně nedomnívá, že by zrovna Peskov vystupoval jako disident.

Senátor Pavel Fischer k Peskovovi říká: „Nemám pro jeho výrok vysvětlení. Mluvil navíc k západní televizi, to není bez významu a je to o to citlivější. Vystavuje se velké kritice od pravověrných putinovců a to může přinést další důsledky.

Michail Chodorkovskij, někdejší oligarcha, který žije v exilu, ironicky na Twitteru okomentoval obsah i fomu Peskovova vystoupení. Peskov měl modrou košili a žlutou kravatu, což jsou náhodou ukrajinské národní barvy: „A barvy jsou podezřelé a řeči o ztrátách jsou zrádné… Zrada v Kremlu?“

Podle Pentagonu může Ukrajina „rozhodně vyhrát“ válku proti Rusku. Moskva se nicméně stále snaží dosáhnout klíčových průlomů. Ruský vůdce Vladimir Putin „dosáhl nuly ze svých strategických cílů“ a „skutečně přebírá kontrolu pouze nad malým počtem populačních center“, uvedl mluvčí Pentagonu John Kirby. Američtí představitelé tvrdí, že nejméně 24 000 ruských vojáků dokončilo svůj ústup z okolí Kyjeva, ale přetrvávají obavy, že se Rusové nyní přezbrojují a doplňují zásoby v rámci přípravy na budoucí nasazení na Ukrajině. „Hrozba (pozemní) invaze (do Kyjeva) je v tuto chvíli zjevně pryč… Ale není jasné, jaké jsou jejich dlouhodobější cíle,“ uvedl pod podmínkou anonymity jeden představitel amerického ministerstva obrany.

Peskovovo vyjádření může naznačovat, že v Kremlu panuje už zřejmě nervozita z vývoje na bojišti. Anonymní účet na sociální síti Telegram Generál SVR, který říká, že podává informace z kremelských kuloárů, v pátek napsal: „Náčelník generálního štábu ruských ozbrojených sil Valerij Gerasimov osobně ručil svou kariérou a vlastně i hlavou za úspěch této operace. Ale soudě podle ,úspěchů‘ generálního štábu a osobně Valerije Gerasimova za téměř měsíc a půl od začátku vojenských operací se na jeho záruky v této věci sotva vyplatí spoléhat. Nicméně na závěr schůzky Putin pohrozil účastníkům schůzky zapojeným do vojenské operace, že pokud vojenské plány i ve zkrácené verzi (tedy obsazení Donbasu v jeho administrativních hranicích) selžou, budou vyvozeny radikální závěry.

Ministr zemědělství Dmitrij Patrušev zřejmě nehodlá čekat na ,radikální závěry‘. Včera požádal Vladimira Putina prostřednictvím svého otce Nikolaje Patruševa o rezignaci. Pro prezidentův nejbližší okruh to byla včera večer malá, i když očekávaná senzace. Dmitrij Patrušev nevidí žádné východisko z krize ve svěřeném odvětví a není připraven převzít odpovědnost za prohlubující se krizi. Putin rezignaci nepřijal.

Ale ani to není konec, podle našich informací se v pondělí chystá rezignovat ministr vnitra Vladimir Kolokolcev. Podle našich zdrojů se Kolokolcev rozhodl hrát vabank, protože předpokládal, že ho prezident hodlá odvolat během několika dní po skončení války. Po rezignačních dopisech Nabiullinové a Siluanova nastal útlum, ale ani ten netrval dlouho. Špatný začátek.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]