Rusko už raketové útoky na Ukrajinu nezesílí, nemá zásoby munice, tvrdí ISW

Následky ruského útoku ve městě Vinnycja (Velvyslanectví Ukrajiny v České republice / se souhlasem)

Následky ruského útoku ve městě Vinnycja | FOTO: Velvyslanectví Ukrajiny v České republice / se souhlasem

Rusko kvůli malým zásobám střel zřejmě nebude schopno vystupňovat vzdušné útoky na ukrajinskou infrastrukturu, uvedl ve svém pravidelném hodnocení situace na ukrajinském bojišti americký Institut pro studium války (ISW). Novou vlnu úderů ale podle něj Moskva zřejmě chystá už na příští dny. Rusko v rámci své informační kampaně patrně přibarvuje své úspěchy v okolí Bachmutu na ukrajinském Donbasu, napsali také analytici. Obklíčení města Bachmutu na ukrajinském Donbasu ruskou armádou podle nich v nejbližší době nehrozí, přestože ruští představitelé tvrdí, že je na dosah.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj koncem minulého týdne varoval, že ruské síly připravují další útoky. Mluvčí ukrajinského jižního velitelství Natalija Humenjuková v souvislosti s tím uvedla, že v pondělí zahájila službu v Černém moři další ruská loď schopná odpalovat rakety. Podle Humenjukové to svědčí o přípravách na novou vlnu masivních raketových úderů v průběhu nadcházejícího týdne. K podobnému závěru dospěli podle ISW také někteří ruští vojenští blogeři.

(Týdeník FORUM)

„Vzhledem k pokračující degradaci ruského raketového arzenálu během předchozích úderů je pravděpodobné, že Rusko usiluje o udržení současného tempa úderů na ukrajinskou kritickou infrastrukturu, nikoli o jeho vystupňování,“ uvedli američtí analytici.

Rusku a jeho pozemním vojskům se podle nich zřejmě nepodaří v nejbližší době dosáhnout úspěchů ani v okolí Bachmutu v Doněcké oblasti. Moskva tvrdí, že řada obcí u Bachmutu je v ruských rukou, jejich dobytí ruskou armádou ale otevřené zdroje nepotvrzují, podotkl institut. „Ruské zdroje zejména od října v rámci informační kampaně propagují falešné informace ohledně zisků v okolí Bachmutu,“ stojí v jeho analýze.

Soudě podle fotografií a geolokačních údajů se ruské síly nacházejí ve vzdálenosti pět až 30 kilometrů různými směry od města a zřejmě nedávno ovládly vesnici Ozarjanivka, ležící asi 15 kilometrů jižně, na nevyhnutelné obklíčení Bachmutu ale podle ISW zatím nic neukazuje. O tom, že ruská armáda je blízko operativnímu obklíčení města hovořil v pondělí podle agentury RIA Novosti představitel proruských separatistů Doněcké oblasti Denis Pušilin.

Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu 24. února. Moskva, která čelí neúspěchům na bojišti a stáhla se z řady dříve obsazených území, v posledních týdnech začala plošně útočit na ukrajinskou kritickou infrastrukturu. Zatím poslední velký vzdušný útok ze středy minulého týdne způsobil rozsáhlé škody na ukrajinské energetické soustavě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články