Rusko přejalo běloruský zatykač na Svjatlanu Cichanouskou. Zákonný důvod nemá

repro Twitter

Šéfka běloruské opozice Svjatlana Cichanouská | FOTO: repro Twitter

Bělousko vydalo zatykač na šéfku běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou, který automaticky platí i v Rusku, jelikož oba státy spolu tvoří nadnárodní unii (Svaz Ruska a Běloruska). Podle kterého článku trestního zákona se tak stalo, však už ruské úřady neuvedly. Skutečný důvod je ale nasnadě. Putin poté, kdy se dotyčná disidentka v úterý sešla s kancléřkou Angelou Merkelovou, zjevně znervózněl.

O tom, že v Rusku platí zatykač na Cichanouskou, informoval s odvoláním na  tamní státní tiskovou agenturu Interfax server News.ru. „Občanka Svjatlana Georgijevna Cichanouská, narozená v roce 1982, je hledána podle článku trestního zákona,“ uvedla zmíněná státní agentura s odvoláním na databázi Ministerstva vnitra Ruské federace. Podle kterého článku, však úřady nesdělily.

Oficiálně je důvod neznámý, nicméně skutečnost, že Západ neuznává „inauguraci“ běloruského diktátora Alexandra Lukašenka, zatímco šéfce opozice Cichanouské věnuje značnou pozornost, může Vladimira Putina znepokojovat. Cichanouská se v posledních dnech sešla s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Cichanouská se zúčastnila prezidentských voleb v Bělorusku, kde podle oficiálně oznámených volebních výsledků získala jen něco málo přes 10 % hlasů a obsadila druhé místo. Za vítěze režim prohlásil diktátora Alexandra Lukašenka, který se drží u moci od roku 1994. Cichanouská proti očividné manipulaci výsledků podala stížnost na Ústřední volební komisi.

Šéfka běloruské opozice se příští týden zúčastní mezinárodní konference Forum 2000 v Praze. V úterý odpoledne bude v jednom z panelů debatovat s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem z ČSSD o situaci v zemi.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner