Rusko vyhostilo čtyři rakouské diplomaty. Jedná se o odvetné opatření, uvedlo ministerstvo zahraničí

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Rusko ve čtvrtek označilo čtyři rakouské diplomaty za nežádoucí osoby, na opuštění země mají týden. Moskva tím reaguje na obdobný krok Vídně, která na začátku února vyhostila rovněž čtyři ruské diplomatické pracovníky. Informovala o tom agentura TASS.

„V rámci odvetných opatření byli čtyři pracovníci velvyslanectví Rakouské republiky v Ruské federaci prohlášeni za personae non gratae,“ uvedlo v prohlášení ruské ministerstvo zahraničí s tím, že diplomaté mají čas na opuštění země do 23. února.

()

Rakousko před dvěma týdny oznámilo, že se rozhodlo vypovědět čtyři ruské diplomaty. Dva z nich působili na ruském velvyslanectví a jednali v rozporu s diplomatickým statusem. Další dva pracovali na ruském stálém zastoupení při OSN ve Vídni a podle rakouských úřadů porušili pravidla dojednaná mezi Rakouskem a OSN. Podle nejmenovaného rakouského představitele, kterého citovala agentura Reuters, se případy týkají špionáže.

Ruské ministerstvo zahraničí tehdy uvedlo, že chystá „adekvátní odpověď“. Výtky vůči chování svých diplomatů odmítlo.

Čtyři ruské diplomaty Rakousko vyhostilo i loni v dubnu v rámci koordinované akce unijních zemí na protest proti masakru civilistů v ukrajinské Buči. Moskva pak vyhostila čtyři rakouské diplomaty. Předtím Rakousko vyhostilo jednoho ruského diplomata v roce 2020. Naopak odmítlo označit za nežádoucí osoby ruské diplomaty v roce 2018, kdy tak učinila řada evropských zemí v reakci na pokus o vraždu bývalého ruského agenta Sergeje Skripala.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články