Rusko vymýšlí, jak bude říkat Putinovi. Post „nejvyššího vládce“ ho nechává chladným

Eric Drooker

Poté, co si ruský prezident Vladimir Putin připravil změnou ústavy půdu pro věčnou kontrolu moci v Rusku, dolní komora parlamentu vymýšlí, jak jeho novou funkci nazve. První návrh,  který se dostal na veřejnost, pochází od nacionalisty Vladimira Žirinovského a Putin si o něm podle všeho nemyslí nic. 

Prezident Vladimir Putin vzkázal, že k návrhu přejmenovat svůj post na „suverénního“ nebo „nejvyššího vládce“ nezaujímá žádné stanovisko, citoval deník Kommersant mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova. S tímto návrhem přišel minulý týden, během prvního čtení zákona o změnách ruské ústavy, nacionalista z takzvané Liberálně-demokratické strany Vladimir Žirinovskij.

„Toto je nová iniciativa,“ bagatelizoval zmíněné téma Peskov s tím, že o tom prezident Putin nepřemýšlí. „Existuje mnoho různých nabídek,“ nechal se slyšet a naznačil, že z vícero údajně existujících návrhů Kreml některé zařadí  do užšího výběru.

Žirinovskij nechvalně proslul svým nápadem z února 2014, kdy navrhl Polsku rozdělit Ukrajinu a připojit její západní oblastí k Polsku, Maďarsku a Rumunsku.  Už o měsíc později však přes hlásnou troubu Kremlu Rossija 24 prohlásil: „Pobaltské státy a Polsko jsou určeny k záhubě. Budou vymazány. Nic tam nezůstane. Představitelé těchto trpasličích států by si měli uvědomit, kým jsou“. Žirinovskij na první pohled může působit jako klaun, v ruské politice však sehrává důležitou roli, kdy buď odvádí pozornost od podstatného dění, anebo svým expresivním stylem připravuje veřejnost na libovolné nadcházející akce Kremlu.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]