Rusko vypustilo „zabijáka měst“. Ponorka k přepravě jaderných torpéd umí vyvolat radioaktivní tsunami

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Historicky nejdelší ponorku vybavenou jadernými zbraněmi převzalo v pátek ruské námořnictvo. Po několika nutných testech je nyní 184 metrů dlouhý kolos s názvem „Belgorod“ připraven na uvedení do provozu. Přestože se nabízí myšlenka, že Rusové využijí nebezpečnou zbraň ve válce proti Ukrajině nebo k ohrožení Spojených států, z nejvyšších míst zaznívají slova o vědeckém přínosu ponorky.

Belgorod, vážící 14 700 tun, má primát mezi ponorkami. Délka necelých dvě stě metrů, která byla nutná k tomu, aby Belgorod mohl nést torpéda s jadernou hlavicí Poseidon, nabízí prostor pro mnohá zařízení. Z ponorky je podle deníku The Sun možné vypouštět drony i miniponorky a podnikat tak sabotážní akce na území nepřítele. 

()

To ovšem podle nejvyšších představitelů ruského námořnictva není na pořadu dne. Při slavnostním předání Belgorodu se hovořilo převážně o jeho výzkumných schopnostech. Státní tisková agentura Tass napsala, že ponorka je „určena k řešení různých vědeckých problémů“.

Nikolaj Jevmenov, vrchní velitel ruského námořnictva, řekl: „Ponorka Belgorod otevírá Rusku nové možnosti při provádění různých studií, umožňuje provádět nejrůznější vědecké expedice a záchranné operace v nejodlehlejších oblastech světových oceánů.

Přitom ještě před časem byly nejvíce skloňovány bojové schopnosti nejdelší ponorky na světě. Často se také hovořilo o tom, že její schopnost vyvolat „radioaktivní tsunami“ může být Putinovým trumfem ve válce proti Ukrajině. 

Na vývoji Belgorodu se podle britského deníku pracovalo ještě v době Sovětského svazu. Revoluční konstrukce, založená na ponorkách třídy Oscar II s řízenými střelami s plochou dráhou letu, byla velmi podstatně upravena, aby se mohla specializovat na tajné mise. Nová ponorka je dvakrát větší než její konkurenti ve výzbroji královského námořnictva.

Belgorod bude podle spekulací působit v tichomořské flotile. Tam by měl přímo ohrožovat americké námořní základny na západním pobřeží a velká města, jako je Los Angeles. Podle Kremlu ponese až osm torpéd s jadernou hlavicí Poseidon, připravených rozpoutat armagedon.

(ČTK)

Autonomní torpéda jsou poháněna umělou inteligencí, bojová hlavice o síle dvou megatun je navržena tak, aby vyvolala tsunami a vytvořila přes devadesát metrů vysokou stěnu radioaktivní vody, která dokáže zničit města na pobřeží.

Ruská propagandistická videa také ukazují, jak by Poseidon s dlouhým doletem mohl být použit k likvidaci celých skupin amerických letadlových lodí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]