Rusko z nás chce udělat slabou zemi. Musíme ukázat nekompromisní postoj, řekl Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) (ČTK/Deml Ondřej)

Premiér Petr Fiala (ODS) | FOTO: ČTK/Deml Ondřej

Vláda je připravena na všechny scénáře vývoje na Ukrajině včetně přerušení dodávek energií. Ve videu zveřejněném na sociálních sítích to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS). Řešením situace podle něj není válka, ale ani nepromyšlené ústupky. Ze strany Ruska je vidět snahu udělat z Česka opět slabou a rozdělenou zemi, kterou bude moci ovlivňovat, prohlásil ministerský předseda. Základní podmínkou, jak odradit Rusko od agrese, je podle Fialy ukázat jednotu a nekompromisní postoj.

Případný válečný konflikt by měl podle premiéra nepochybně dopady i na Českou republiku. „Chtěl bych vás ujistit, že naše vláda je na tuto situaci připravena, že ji dokážeme společně zvládnout. Jsme připraveni na všechny scénáře, ať už dojde třeba k přerušení energií, nebo by nastala nějaká uprchlická vlna,“ řekl Fiala.

Poznamenal, že si nikdo takový vývoj nepřeje, a proto se vláda snaží na mezinárodní úrovni, aby Evropa kritickou situaci vyřešila diplomatickou a mírovou cestou.

Fiala zároveň zdůraznil nutnost jednoty a pevnosti v principiálních věcech. Připomněl historickou zkušenost České republiky a Československa. „Víme, že válka není řešením, ale řešením nejsou ani nějaké nepromyšlené ústupky. Zvláště když ze strany Ruska se tady opakovaně objevují snahy ovlivňovat politické a bezpečnostní uspořádání v Evropě, zvláště v té její východní části a ve střední Evropě,“ uvedl premiér.

„Nemůžeme v tom nevidět snahu udělat z naší země opět slabou zemi, rozdělenou, kterou bude moci Rusko nějak ovlivňovat,“ pokračoval Fiala.

Americký prezident Joe Biden (The White House / se souhlasem)

Připomněl mnichovskou dohodu z roku 1938, jaltskou konferenci z roku 1945 nebo okupaci Československa ze srpna 1968. Poukázal také na výbuch muničních skladů ve Vrběticích a na „dezinformační války“, kterými se podle něj Rusko snaží „podkopat sounáležitost našich občanů“ a jejich sounáležitost s českým demokratickým státem.

Západní země mají podle něj široké spektrum nástrojů, jak Rusko nebo jiné státy odradit od vojenské agrese. Za základní podmínku označil jednotu a nekompromisní postoj, pokud jde o základní hodnoty mezinárodního práva.

Fiala již v noci na twitteru napsal, že pokud se Rusko rozhodne pro invazi na Ukrajinu, je Západ připraven společně a jednotně reagovat. Příspěvek na sociální síti zveřejnil krátce poté, co americký prezident Joe Biden prohlásil, že se jeho ruský protějšek Vladimir Putin už rozhodl pro invazi na Ukrajinu.