Rusko za dva dny s drony provedlo 30 útoků, řekl Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (President of Ukraine - Official website / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj | FOTO: President of Ukraine - Official website / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pravidelném nočním videoprojevu řekl, že Rusko za poslední dva dny provedlo přes 30 útoků drony na ukrajinské území, 23 bezpilotních strojů se podle něj podařilo sestřelit. Zelenskyj mluvil mimořádně venku a stál vedle vraku jednoho z bezpilotních letounů.

Podle stanice BBC nejspíš šlo o letoun íránské výroby Šáhed-136, který podle Kyjeva Moskva používá ve velkém k útokům proti civilním cílům a infrastruktuře.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

„Ostřelování nás nezlomí – slyšet hymnu nepřítele v naší zemi je děsivější než slyšet rakety na obloze,“ řekl Zelenskyj. „Tmy se nebojíme,“ dodal prezident s odkazem na to, že Rusko útočí na energetickou síť, což způsobuje obří výpadky proudu. Zelenskyj také přirovnal boj Ukrajiny proti ruské invazi k boji proti nacistům za druhé světové války. „Forma zla se změnila, podstata je ale stále stejná,“ řekl.

Podle Zelenského Rusko od začátku invaze v únoru provedlo na ukrajinském území 4500 raketových a 8000 leteckých útoků, drony zatím použilo ve 400 případech. Teherán odmítá, že by drony Šáhed-136, které se při útoku zničí, do Ruska dodával. Také ruští představitelé tvrdí, že armáda drony na Ukrajině nepoužívá.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články