Rusko zakázalo vstup do země britskému premiérovi a dalším členům vlády

Bývalý britský premiér Boris Johnson čelil výhrůžkám Vladimira Putina (ČTK)

Bývalý britský premiér Boris Johnson čelil výhrůžkám Vladimira Putina | FOTO: ČTK

Rusko zakázalo vstup do země britskému premiérovi Borisi Johnsonovi, ministryni zahraničí Liz Trussové, ministru obrany Benu Wallaceovi a dalším deseti členům vlády a politikům, uvedla dnes ruská agentura Interfax. Ruská diplomacie se tak rozhodla s ohledem „na nepřátelské kroky britské vlády“.

Na seznamu je rovněž britský ministr spravedlnosti Dominic Raab či ministr financí Rishi Sunak. „Tento krok byl učiněn s ohledem na bezprecedentní kroky britské vlády, zejména pokud jde o uvalení sankcí na vysoké ruské představitele,“ citovala z prohlášení diplomacie agentura Reuters.

(Týdeník FORUM)

Ruské ministerstvo má prý v plánu tento seznam brzy rozšířit o další politiky a poslance, kteří „rozdmýchávají protiruskou hysterii a tlačí Západ k tomu, aby v dialogu s Moskvou používal jazyk plný hrozeb“. Jak ministerstvo dodalo, klíčoví členové britské vlády mají zakázán vstup do Ruska „kvůli rozpoutání bezuzdné informační a polické kampaně, jejímž cílem je mezinárodně izolovat Rusko a dusit naši ekonomiku“.

Rusko již v březnu zakázalo vstup do země americkému prezidentu Joeu Bidenovi a 12 dalším americkým představitelům. Jsou mezi nimi mimo jiné ministr zahraničí Antony Blinken, ministr obrany Lloyd Austin, ale i bývalá americká první dáma a někdejší ministryně zahraničí Hillary Clintonová a syn nynějšího šéfa Bílého domu Hunter Biden.

Spojené státy a jeho spojenci včetně Evropské unie zavedly proti Rusku několik sérií sankcí kvůli rozsáhlé vojenské invazi na Ukrajinu. Tu ruský prezident Vladimir Putin zahájil 24. února.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články